İYİ Parti'nin AK Parti'ye karşı türban taktiği

Tv100 Gazetesi Yazarı Erdoğan Aktaş'ın bugünkü (11.11.2022)''İYİ Parti'nin AK Parti'ye karşı türban taktiği'' başlıklı yazısı.

AK Parti türbana anayasal güvence içeren değişiklik konusunda ısrarlı. Her ne kadar AK Parti’nin anayasa değişikliğine destek için HDP’yi ziyaret etmesi, değişikliğin kendinden dahi daha çok konuşulsa da partiler bu konuda taktik geliştiriyor.

Çünkü Ankara kulislerinde AK Parti’nin anayasa değişikliği için referanduma gitmesi halinde, oylamanın 2023 başkanlık seçimi ile aynı gün yapılacağı söyleniyor.

Yani AK Parti hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy isteyecek hem de türbana.

Bu olasılığa karşı İYİ Parti, “Başörtüsü konusunu siyasi malzeme, siyasi oyuncak yapmak isityorlar. AK Parti’nin elinden bu oyuncağı alacağız diyerek harekete geçti.”

Konuştuğum kaynaklar, İYİ Parti’nin anayasa metnini beklediğini söylüyor. Ortaya koyacakları tavır, anayasa değişikliğini öngören maddeler yazılı olarak önlerine gelince net olarak belirlenecek.

Bir başka kaynağım durumu şöyle ifade ediyor: “Aslında değişiklik yapmaya gerek yok. Çünkü mevcut anayasa zaten insanların bu en doğal hakkını koruyucu nitelikte. Fakat Kemal Bey, bu konuyu gündeme getirerek AKP’ye bir can simidi vermiş oldu. Yine de İYİ Parti bir anayasa metni bekliyor. Eğer önümüze gelecek metinde laikliğe karşı olabilecek ya da ilerde laik yaşam tarzına karşı olabilecek ifadeler olursa İYİ PARTİ de karşı çıkacak. Eğer böyle bi sorun olmazsa Meclis'teki oylamada AK Parti’nin elinden bu oyuncağı alacağız.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gıda fiyatlarındaki artışın sorumlusu kim? 05 Aralık 2022 | 726 Okunma Tüm sorunlara muhteşem çözüm 28 Kasım 2022 | 843 Okunma Peki Türkiye ne kazandı? 25 Kasım 2022 | 1.526 Okunma Hıncal Abi... 22 Kasım 2022 | 553 Okunma Göçmen sorununa bir de bu açıdan bakalım 21 Kasım 2022 | 218 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar