Hınç kültürü-linç kültürü

Aziz Nesin’in şu sözü sık sık aklıma gelir: “Türk halkı kışkırmaya çok müsaittir, her an kışkırabilir.”Ne kadar haklı olduğunu maalesef defalarca yaşayıp öğrendik....

Aziz Nesin’in şu sözü sık sık aklıma gelir: “Türk halkı kışkırmaya çok müsaittir, her an kışkırabilir.”

Ne kadar haklı olduğunu maalesef defalarca yaşayıp öğrendik. Sanki birileri diğerlerinden hınç almak, taşlamak, linç etmek için, başka birilerinin hareket geçmesini bekliyor gibi. En ufak elektriklenme de kitleler harekete geçiyor. Bunun en konforlu yeri de sosyal medya oldu.

Önceki gün Uğur Dündar’ın tv100’deki ilk programında konuğu Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. Çok güzel bir yayın oldu. Sorulabilecek tüm soruları usta gazeteci sordu, CHP lideri de tüm içtenliği ile yanıtladı.

Röportaj sırasında, Kılıçdaroğlu’nun sürekli eleştirdiği, eleştirmekle kalmayıp şirket merkezi önüne giderek protesto ettiği, zamanı geldiğinde hesap soracağını söylediği SADAT’ın alt bant reklamı yayınlandı.

Sormadan, etmeden, açıklama beklemeden, neler olup bittiğini anlamadan birçok kişi tv100’ü itham etmeye başladı. Sosyal medya üzerinden o veya bu nedenle hıncını almaya çalışanlar, yine sosyal medya üzerinden hem tv100’ü hem de yılların Uğur Dündar’ını linç etmeye çalıştılar.

Üstelik olay çok basitti. Daha önceden başka bir program için alınan alt bant reklamlar, bu programın reklam akışına da konulmuş. Elbette olmaması gerekirdi, fakat düşünülmeden hareket edilip, reklam Kılıçdaroğlu röportajı sırasında da ekrana yansıdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erkekler aşk mektuplarını neden saklamaz? 23 Ocak 2023 | 281 Okunma 14 Mayıs sembolleri kimin umurunda? 20 Ocak 2023 | 116 Okunma Hınç kültürü-linç kültürü 15 Ocak 2023 | 50 Okunma Boğaziçi Üniversitesi'nde saçmalık üstüne saçmalık 13 Ocak 2023 | 1.621 Okunma Ümit Özdağ'dan iddia: Meral Hanım bana Kandil'e gitmek istediğini söyledi 10 Ocak 2023 | 3.177 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar