AK Parti İTO'da kaybeder mi?

Tv100 Gazetesi Yazarı Erdoğan Aktaş'ın bugünkü (04.11.2022)''AK Parti İTO'da kaybeder mi?'' başlıklı yazısı.

Gerçekten ilginç bir ülkede yaşıyoruz. Her seçim, 'tarihi' olarak nitelendiriliyor. 9 Kasım’da yapılacak İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimi de yine böyle değerlendiriliyor.

Birçok isim İTO seçimlerini hem İBB Başkanlığı seçiminin rövanşı hem de 2023 genel seçimlerinin ön hazırlığı olduğunu düşünüyor.

Çünkü İTO, 700 bin üyesiyle dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en büyük sivil toplum kuruluşu olarak değerlendiriliyor.


Bu kadar ciddiye alınmasının nedeni sadece yüz binlerce üyesi olması değil. Türkiye genelinde yapılan oda seçimlerinin bazılarında, AK Parti’ye yakın isimlerin kaybetmesi, bu odaların en büyüğü olan İTO seçimini de genel seçim havasına soktu.

Ayrıca, ekonomik krizin iş dünyasına yansımasının sandığa nasıl etki edeceğinin de bu seçimde belli olacağını söyleyenler de var. Öyle ya, küçük, orta ve yüksek hacimli şirketler hep birlikte İTO’da oy kullanacak.

Yani esnaf bir anlamda hükümeti oylayacak.

İTO’da her iş alanını temsil eden 81 komite var. Üyeler, bu komitelerde yarışa giren blok listelere oy verecek.

Komitiler oluştuktan sonra, burada yer alan isimler ayrıca başkanı ve yönetim kurulunu seçecek.

Bu zamana kadar muhafazakâr görüşün ağırlık kazandığı İTO’da, şimdiki başkan Şekip Avdagiç yine aday.

MÜSİAD, ASKOM ve TÜMSİAD’ın desteklediği Avdagiç’e en önemli eleştiriyi ‘İTO’da Değişim Platformu’ getiriyor.

Uzun süredir çalışma gerçekleştiren Değişim Platform’u, Avdagiç yönetimini, üyelerine şu ana kadar yeterli desteği vermemek, pandemi sürecinde esnafı desteklememek ve ekonomik krize rağmen hükümete yakın olduğu için hiç açıklama yapmamakla eleştiriyor. Değişim Platformu ayrıca İTO yönetiminin şeffaf olmadığını, hangi dernekleri parasal olarak desteklediğini açıklaması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca seçim ofisi kurarak adaylık çalışmalarını yürüten İTO Meclis Üyesi Murat Kalsın da güçlü adaylar arasında gösteriliyor.

Kısacası İTO seçimi, 2023 seçimleri için çok ciddi bir kamuoyu yoklaması gibi olacak. Belki de bu seçim, 2023 için en gerçekçi anket sonucunu verecek.

Ancak İTO seçimine üyelerin katılım oranı ortama yüzde 8 civarı. Yani ortalama 50 bin üye sandığa gidiyor, 650 bin üye oy kullanmıyor.

Dünya Ticaret Merkezi’nde yapılacak olan İTO seçiminin kaderini, katılım oranı belirleyecek.

Eğer katılım oranı yüksek olursa, İTO’da muhalif isimlerin yönetime gelmesi, bir başka deyişle AK Parti’nin kaybetmesi sürpriz olmayacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erkekler aşk mektuplarını neden saklamaz? 23 Ocak 2023 | 281 Okunma 14 Mayıs sembolleri kimin umurunda? 20 Ocak 2023 | 116 Okunma Hınç kültürü-linç kültürü 15 Ocak 2023 | 50 Okunma Boğaziçi Üniversitesi'nde saçmalık üstüne saçmalık 13 Ocak 2023 | 1.622 Okunma Ümit Özdağ'dan iddia: Meral Hanım bana Kandil'e gitmek istediğini söyledi 10 Ocak 2023 | 3.177 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar