Yüksek faizden kim sorumlu?

Bugün bayram. Öncelikle Ramazan Bayramımız mübarek olsun ve ülkemiz için hayırlara vesile olsun. Bayram günü size faizden bahsetmek istemezdim. Ama, faiz ve bunun sonucunda ortaya çıkan makro ekonomik göstergeleri yalnız...

Bugün bayram. Öncelikle Ramazan Bayramımız mübarek olsun ve ülkemiz için hayırlara vesile olsun. Bayram günü size faizden bahsetmek istemezdim. Ama, faiz ve bunun sonucunda ortaya çıkan makro ekonomik göstergeleri yalnız ekonomik gösterge olarak tartışmıyoruz. Faizi tartıştığımızda aslında bir ekonomik ve politik sistemi, yeni bir üretim sistemini, yani bir medeniyeti tartışıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haklı olarak sürekli dile getirdiği yüksek faizler yeni dönemde çözülmesi gereken temel sorunların başında geliyor. Başbakan Yıldırım’ın da İstanbul Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada da artık yeni dönemde yüksek faizi sorun olmaktan çıkarılmasını vurguladı. Eğer yeni ekonomide bir başarı öyküsü yazılacaksa ve mevcut sisteme alternatif bir şey önereceksek, tartışmamız gereken en önemli konu faiz olacak.

Geçmişte  yüksek faiz tartışmalarında  tartışmaların merkezinde Merkez Bankası vardı. Faizi belirleyen ana aktör olması dolayısıyla Merkez Bankası kararları çok tartışıldı.  Ama şunu da unutmamak gerekir ki, Merkez Bankası'nın yanında özel ve kamu bankalarının da yüksek faizlerin oluşmasında ve faiz artışında sorumlulukları var.

Özel ve kamu bankalarının ekonominin en kötü zamanlarında bile yüksek kârlar elde etmeleri, yüksek faiz sorununu bu bankaların gözardı ettiğini gösteriyor. 2016 yılında özel ve kamu bankaların toplam kârı 37.5 milyar TL. Yani, eğer faiz sounu çözülecekse fedakarlığın kamu ve özel bankalar tarafından da yapılması gerekiyor.

Diğer yandan, özel ve kamu bankaların kendi aralarında mevduat çekmek için verdikleri yüksek faizler, yani faiz yarışına girmeleri sorumluluğun yalnızca merkez bankasında olmadığının da kanıtı. Özellikle de, kamu bankalarının kredi ve mevduat içindeki payının yüzde 30 olması, kamu bankalarının bu süreçte öncü olmasını ve kamu bankalarının daha büyük sorumluluklar yüklenmesini zorunlu kılıyor.

YÜKSEK FAİZİN MALİYETİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Paris İklim Anlaşması 25 Ocak 2021 | 146 Okunma Yeni dönemde doğal gaz aramaları 21 Ocak 2021 | 1.143 Okunma Faiz tartışmaları 18 Ocak 2021 | 455 Okunma 2021 yılında ekonomik normalleşme süreci 14 Ocak 2021 | 54 Okunma Dünya markalarının elindeki güç 11 Ocak 2021 | 107 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar