Yeni kalkınma modeli

Çevre ve ekonomik kalkınma arasında bir tercihin olmadığı bir dönemdeyiz. Yani hem ekonomik kalkınma olacak hem de çevreyi koruyacak yeni bir strateji yani çevreye duyarlı bir ekonomik büyüme modeli artık...

Çevre ve ekonomik kalkınma arasında bir tercihin olmadığı bir dönemdeyiz. Yani hem ekonomik kalkınma olacak hem de çevreyi koruyacak yeni bir strateji yani çevreye duyarlı bir ekonomik büyüme modeli artık dünyanın esas gündem maddesi.

Bu strateji Birleşmiş Milletler (BM) tarafından uygulanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda açıkça belirtilmektedir. BM tarafından belirlenen hedeflere 2030 yılına kadar ulaşmayı sağlayacak olan yeni yol haritasında ekonomik kalkınma ve çevre dengesi sıklıkla vurgulanmıştır.

BM tarafından belirlenen hedeflere bakıldığında dünyada açlığa ve yoksulluğa son vermek, sağlık ve kaliteli yaşam, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, temiz su ve sanitasyon erişilebilir ve temiz enerji olarak belirlenmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB ülkelerinde artan doğal gaz fiyatları ve etkileri 20 Eylül 2021 | 67 Okunma Fiyat artışlarının nedenleri 16 Eylül 2021 | 304 Okunma Küresel ekonomide toparlanma ve ticaret 13 Eylül 2021 | 63 Okunma Ortalama Vadeli Program (OVP) ve yeşil dönüşüm 09 Eylül 2021 | 76 Okunma Dünyada altın rezervleri 06 Eylül 2021 | 362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar