Yeni ekonomik büyüme hikâyesi

Türkiye ekonomisinde yapısal sorunlar özellikle üretim için gerekli olan girdilerde yüksek oranlarda dışa bağımlılık, ithalatın farklı sebeplerle artması, enerji fiyatlarındaki artış gibi nedenler...

Türkiye ekonomisinde yapısal sorunlar özellikle üretim için gerekli olan girdilerde yüksek oranlarda dışa bağımlılık, ithalatın farklı sebeplerle artması, enerji fiyatlarındaki artış gibi nedenler, yüksek ekonomik büyüme oranlarının yanında yüksek cari açığa neden oluyor.

Yüksek cari açığın ekonomide kırılganlıklar oluşturması ve ekonomiyi tehdit edecek noktaya gelmesi ise farklı politika tercihlerini gündeme getiriyor.

Peki nedir bu politika tercihleri?

CARİ AÇIK- EKONOMİK BÜYÜME TERCİHLERİ

Aslında cari açık ve ekonomik büyüme konusunda 3 politika tercihi öne çıkıyor.

Birincisi, yüksek cari açık ve yüksek ekonomik büyüme tercihi. Bu tercih, yüksek ekonomik büyümeye rağmen neden olduğu yüksek cari açık nedeniyle sürekli sorunlara ve ekonomide kırılganlıklara neden oluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklandı 01 Ekim 2020 | 141 Okunma Faiz-kur-enflasyon bilmecesi 28 Eylül 2020 | 223 Okunma Doğu Akdeniz’ de diyalog arayışı 24 Eylül 2020 | 108 Okunma Kovit-19’un globalleşmeye etkisi nasıl olacak? 22 Eylül 2020 | 42 Okunma Ekonomilerin geleceği 21 Eylül 2020 | 151 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar