Yeni ekonomik büyüme hikâyesi

Türkiye ekonomisinde yapısal sorunlar özellikle üretim için gerekli olan girdilerde yüksek oranlarda dışa bağımlılık, ithalatın farklı sebeplerle artması, enerji fiyatlarındaki artış gibi nedenler...

Türkiye ekonomisinde yapısal sorunlar özellikle üretim için gerekli olan girdilerde yüksek oranlarda dışa bağımlılık, ithalatın farklı sebeplerle artması, enerji fiyatlarındaki artış gibi nedenler, yüksek ekonomik büyüme oranlarının yanında yüksek cari açığa neden oluyor.

Yüksek cari açığın ekonomide kırılganlıklar oluşturması ve ekonomiyi tehdit edecek noktaya gelmesi ise farklı politika tercihlerini gündeme getiriyor.

Peki nedir bu politika tercihleri?

CARİ AÇIK- EKONOMİK BÜYÜME TERCİHLERİ

Aslında cari açık ve ekonomik büyüme konusunda 3 politika tercihi öne çıkıyor.

Birincisi, yüksek cari açık ve yüksek ekonomik büyüme tercihi. Bu tercih, yüksek ekonomik büyümeye rağmen neden olduğu yüksek cari açık nedeniyle sürekli sorunlara ve ekonomide kırılganlıklara neden oluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nobel Ekonomi Ödülü yoksullukla mücadeleye verildi 17 Ekim 2019 | 112 Okunma Altın neden güvenli liman? 14 Ekim 2019 | 214 Okunma Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? 10 Ekim 2019 | 82 Okunma Dünya finans merkezleri 07 Ekim 2019 | 89 Okunma Yeni ekonomik büyüme hikâyesi 03 Ekim 2019 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar