Yapısal dönüşüm ve yeni yol haritası

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında uzun süredir beklenen yapısal dönüşüm için uygulanacak yeni adımları açıkladı.Sürdürülebilir büyüme ve istihdam...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında uzun süredir beklenen yapısal dönüşüm için uygulanacak yeni adımları açıkladı.

Sürdürülebilir büyüme ve istihdam çatısı altında ele alınan programda, finansman, enflasyon, vergi adaleti ve ihracat, üretim stratejik planlama başlıklarının öne çıktığı görülüyor. Bu çerçevede Türkiye ekonomisinde özellikle üretimin artırılması ve üreticilerin finansmana erişiminin sağlanması için yapılacakların ana hatları çizilmiş oldu.

Tabi yapısal dönüşüm açısından hem kısa hem de uzun vadede yapılması gerekenler olduğu için belli bir yol haritası sunuyor.

FİNANSMANA ERİŞİM VE ÇIKIŞ YOLU

Öncellikli olarak vurgulanan konuların başında bankacılık alanında atılacak adımlar geliyor. Kamu bankalarına sermayelerinin güçlendirilmesi için devlet tahvili verilmesi, enerji ve konut sektöründe var olan sorunlu krediler için fon kurulması, konkordato ve kredi yapılandırması konusunun yeni bir yasal çerçeveyle ele alınması bu başlıklar arasından öne çıkanlar.

Öte yandan ihracatın hem miktarının hem de katma değerli üretimin artırılması açısından stratejik öneme sahip sektörlerin kredi arzından daha fazla yararlanmasının sağlanması da uzun süredir konuşulan önemli bir husustu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Finansman ihtiyacı için fonlar 18 Nisan 2019 | 65 Okunma Ekonomide dönüşüm ve “Ulusların Yükselişi” 15 Nisan 2019 | 129 Okunma Yapısal dönüşüm ve yeni yol haritası 11 Nisan 2019 | 61 Okunma Nedir bu yapısal reformlar? 08 Nisan 2019 | 234 Okunma Ekonominin önceliği 04 Nisan 2019 | 47 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar