Türkiye’nin enerji ile imtihanı

Dün, TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) konferansları kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ne misafir olduk. Konumuz “Türkiye’nin Enerji ile İmtihanı” idi...

Enerji ile imtihan diyoruz. Çünkü malum enerji konusu Türkiye ekonomisinin yaşadığı sıkıntıların belki de en önemli sebebi. Türkiye’nin son 15 yılda enerji için ödediği faturanın miktarı yaklaşık 55 milyar dolar. Bu fatura 182 ülke içinde hemen hemen 100 ülkenin GSYH’sinden daha fazla. Örneğin Azerbaycan, Türkmenistan ve Sırbistan’ın GSYH’sinden daha yüksek.

Her yıl enerji için zorunlu ödenen bu önemli kaynak başka alanlarda kullanılsaydı birçok eksiklik azalacak ve yapısal alanlarda var olan sorunlar belki de kökten çözülecekti.

Enerji faturasını azaltmak için başta ekonomik büyümeden feragat edilmesi ardından kişi başı gelir grubunun değişmesi gibi zorluklarla karşı karşıya kalınıyor. Dolayısıyla enerji faturasının maliyeti, ekonomi için ciddi bir tehdit haline dönüşmüş oluyor.

Türkiye, enerji ile imtihanında farklı kaynaklar kullanarak bu imtihandan başarılı çıkma çabasında. Ama görünen o ki enerji alanındaki aktörler arasında yaşanan gerginlikler ve yeni enerji denklemi oluşturma çabalarıi imtihanı daha da zorlayıcı hale getiriyor.

ENERJİNİN FARKLI BOYUTLARI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altın neden güvenli liman? 14 Ekim 2019 | 157 Okunma Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? 10 Ekim 2019 | 79 Okunma Dünya finans merkezleri 07 Ekim 2019 | 88 Okunma Yeni ekonomik büyüme hikâyesi 03 Ekim 2019 | 73 Okunma Tek çare, yüksek teknolojik ürün üretmek 30 Eylül 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar