Ticaret ve enerji savaşları gölgesinde dünya ekonomisi

Ekonomide güç dengesi yeniden belirleniyor. Güç dengesinin değişim sürecine girdiği bu dönemde mevcut ekonomik düzenin kurucularının, değişimin kendi aleyhlerine dönme ihtimaline karşı bu durumu kendi...

Ekonomide güç dengesi yeniden belirleniyor. Güç dengesinin değişim sürecine girdiği bu dönemde mevcut ekonomik düzenin kurucularının, değişimin kendi aleyhlerine dönme ihtimaline karşı bu durumu kendi lehlerine değiştirmek için yeni hamleler peşinde olduğunu görüyoruz.

Bu değişimin öne çıkan alanları ise ticaret savaşları ve enerji savaşları.

ENERJİDE HAKİMİYET

Enerji savaşları, fosil kaynakların en önemlisi olan petrol üzerinden gerçekleştirilmekte olup, dünyada bu rezervlere en fazla sahip olan ülkelere karşı sürdürülüyor. Bu savaş Ortadoğu’da İran, Latin Amerika’da ise Venezuela üzerinden tüm şiddetiyle sürdürülmeye devam ediliyor.

İşin ilginç tarafı eskiden belli kurallar ve gerekçeler varken şimdi kuralın ve gerekçelerin olmadığı bir dönemde bunlar yaşanıyor.

Enerjide petrolden sonra en önemli kaynak olan doğalgazda aktör olmak bu dönemde ülkelere stratejik bir konum sağlamaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği 03 Aralık 2020 | 389 Okunma Uluslararası doğrudan yatırımlar neden önemli? 30 Kasım 2020 | 168 Okunma Piyasalar ikna oldu mu? 26 Kasım 2020 | 820 Okunma Enflasyon-kur-faiz sarmalından nasıl kurtulacağız? 23 Kasım 2020 | 322 Okunma Asya’da yeni bir ticaret bölgesi doğuyor 19 Kasım 2020 | 686 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar