Tarım ve enflasyon

Gıda fiyatlarındaki artış ve dalgalanmalar enflasyonu tetikleyen en önemli etken. Yaz ayları gıda fiyatlarının düşük olduğu dönem olurken kış ayları, gıda fiyatlarının artışı...

Gıda fiyatlarındaki artış ve dalgalanmalar enflasyonu tetikleyen en önemli etken. Yaz ayları gıda fiyatlarının düşük olduğu dönem olurken kış ayları, gıda fiyatlarının artışı için en riskli dönem oluyor.

Tarımsal ürünlerin arzında ve talebindeki dalgalanmalar enflasyon için ne kadar önemliyse, tarımsal ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasındaki sorunlar ve üretim için kullanılan girdi maliyetlerinin artışı da bir o kadar önemlidir.

Gıda fiyatlarındaki artışın ardından toplumun büyük kesimlerinde meydana gelebilecek refah kaybı ve ortaya çıkabilecek siyasi maliyetler hesaba katılarak tarım alanında hayata geçirilecek adımların hem gıda arz güvenliği hem de gıda fiyatlarındaki düşüş için en önemli yapısal reform olarak görüldüğü tartışma götürmez.

Çünkü enflasyon içerisinde büyük paya sahip olan gıda fiyatlarında düşüş yaşanması, enflasyonun daha düşük kalmasına neden olacaktır. Düşük enflasyon tüketici için olduğu kadar üretici girdi maliyetlerinin de düşük kalmasına katkı yapacaktır. Zincirleme etkisiyle düşük enflasyon sayesinde sağlanacak fiyat istikrarı, faizlerde, kurlarda ve birçok makro göstergede iyileşmeye katkı sağlayacaktır.

Zaten en büyük sorunumuz da enflasyon- faiz- kur zincirinin hızlı çalışması değil mi?

Geçen yıl Türkiye’de belli tarımsal ürünlerin fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların sebep olduğu fiyat artışı, bu fiyat artışlarının oluşturduğu olumsuz algı ve bu artışların aynı zamanda siyasi tartışmaların da en kritik konusu olması nedeniyle bu alanda atılacak adımlar ve alınacak önlemler daha elzem hale gelmiş durumda.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Piyasalar ikna oldu mu? 26 Kasım 2020 | 818 Okunma Enflasyon-kur-faiz sarmalından nasıl kurtulacağız? 23 Kasım 2020 | 320 Okunma Asya’da yeni bir ticaret bölgesi doğuyor 19 Kasım 2020 | 681 Okunma Ekonomide yeni dönemin şifreleri 16 Kasım 2020 | 261 Okunma Ekonomi politikaları duruma göre mi kurala göre mi uygulanmalı? 12 Kasım 2020 | 382 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar