Piyasalar ikna oldu mu?

Bu dönemde başta çalışanların, işverenlerin, esnafın yani ekonomide tüm tarafların ekonomik beklentilerini öğrenmek ve bu beklentileri göz önünde bulundurarak yola çıkmak gerekiyor.

Ekonomide yönetim değişikliği ile beraber hem iç piyasalarda hem de dış piyasalarda verilen mesajların ardından somut adımlar için yüksek bir beklenti oluştu.

İlk olarak, Merkez Bankası’nın piyasa beklentileri doğrultusunda artırdığı faiz ve sadeleşme kapsamında bundan sonra politika faizinin kullanılacak olması Merkez Bankası’nın bu aşamada piyasanın kendisinden beklediği adımı atmış olduğunu göstermektedir. Yani piyasa beklentileri ile Merkez Bankası kararı arasında bir uyum olacağı ve piyasaların şaşırtılmayacağı konusunda açık bir iletişim işareti oldu.

Ayrıca, Merkez Bankası son dönemlerde artan kredi ivmesinin neden olduğu harcamaların enflasyonu düşürdüğü gerekçesiyle faiz artırımının enflasyonu düşüreceği dolayısıyla fiyat istikrarı için gerekli adımı attığını ifade etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Faiz tartışmaları 18 Ocak 2021 | 434 Okunma 2021 yılında ekonomik normalleşme süreci 14 Ocak 2021 | 52 Okunma Dünya markalarının elindeki güç 11 Ocak 2021 | 105 Okunma Erzurum’da kadın kooperatifleri 07 Ocak 2021 | 298 Okunma 2021 yılında enerjiden beklentiler nelerdir? 04 Ocak 2021 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar