Petrol fiyatları ne olacak?

Suudi Arabistan’ın petrol üretim tesislerine gerçekleştirilen saldırı sonrasında petrol fiyatlarında son yılların en yüksek artışının görülmesi, dünya piyasalarını tedirgin etti. Yüzde...

Suudi Arabistan’ın petrol üretim tesislerine gerçekleştirilen saldırı sonrasında petrol fiyatlarında son yılların en yüksek artışının görülmesi, dünya piyasalarını tedirgin etti. Yüzde 20 oranında gerçekleşen bu artış, Irak’ın Kuveyt’i işgal ettiği 1990 Ağustos’undan bu yana en büyük artış olarak kaydedildi.

Biliyoruz ki petrol, üretim için en önemli girdilerden biri. Özellikle de ekonomik büyümeye ihtiyacı olan, daha yüksek GSYH’ye ulaşmak isteyen gelişmekte olan ülkelerin yüksek petrol talebi olması nedeniyle ham petrolün varil fiyatının yükselmesi bu ülkeler için önemli bir maliyet unsurunu da beraberinde getiriyor.

Burada sorulması gereken temel sorular ise şunlar: Drone saldırısı sonrası küresel piyasalarda petrol fiyatları artar mı? Artan jeopolitik riskler, petrol fiyatlarına nasıl bir etkisi olur?

PETROL FİYATLARI ARTAR MI?

Suudi Arabistan, dünyada petrol rezervlerine sahip ülkeler arasında Venezuela’dan sonra 2. sırada, petrol üretiminde ise ABD’den sonra 2. sırada gelmektedir.

Suudi Arabistan dünya petrol piyasasında yüzde 12 gibi bir paya sahipken, drone saldırısı sonrasında petrol arzında yüzde 5 civarında bir azalma meydana geldi. Petrol fiyatları, saldırı sonrasında meydana gelen kısa şokun hemen ardından artarken, dünya petrol arzında sıkıntı yaşanmayacağı beklentisi, fiyat artış trendinin düşmesine neden oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Covid-19 ve İnsani Gelişme Endeksi 17 Eylül 2020 | 38 Okunma Doğu Akdeniz’de satranç oyunu 14 Eylül 2020 | 186 Okunma Doğal gaz keşfeden ülkeler 10 Eylül 2020 | 175 Okunma Fransa neden Doğu Akdeniz’de? 07 Eylül 2020 | 172 Okunma Yunanistan Doğu Akdeniz’de neyin peşinde 03 Eylül 2020 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar