Kamu maliyesi, disiplin ve kazanımlar

Ekonominin en önemli sacayaklarından biri olan kamu maliyesi yani bütçe açığının ve kamu borcu miktarının GSYH içindeki oranı önemli bir göstergedir. Bu göstergeler ülke ekonomisine yönelik hem...

Ekonominin en önemli sacayaklarından biri olan kamu maliyesi yani bütçe açığının ve kamu borcu miktarının GSYH içindeki oranı önemli bir göstergedir. Bu göstergeler ülke ekonomisine yönelik hem dışarıda meydana gelebilecek olası şoklar hem de içte oluşabilecek kırılganlıklar için bir kalkan niteliği taşımaktadır.

Geçmişte mali disiplinin bu gibi şoklar karşısında ekonomiyi nasıl koruma altına aldığını hep birlikte yaşadık gördük.

GEÇMİŞTEKİ KRİZLERİN SEBEBİ KAMU MALİYESİNDEKİ DİSİPLİNSİZLİK OLMUŞTU

Türkiye geçmişte kamu maliyesinin kötü duruşundan dolayı oldukça fazla problemle karşı karşıya kaldı ve bunun bedelini yaşadığı ağır krizlerle ödedi.

IMF ile imzalanan 19 standby anlaşmasının nedenlerine baktığımızda en önemli gerekçelerden birisinin yüksek bütçe açığı ve bu açığı finanse etmek için alınan borçlar olduğunu görüyoruz.

Ayrıca yüksek borç nedeniyle alacaklılarla 15 defa borç ötelemesi yapıldığını da unutmamak gerek. En sonuncusu 1983 yılında gerçekleşmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SDR dolar için alternatif olur mu? 22 Nisan 2019 | 103 Okunma Finansman ihtiyacı için fonlar 18 Nisan 2019 | 65 Okunma Ekonomide dönüşüm ve “Ulusların Yükselişi” 15 Nisan 2019 | 129 Okunma Yapısal dönüşüm ve yeni yol haritası 11 Nisan 2019 | 61 Okunma Nedir bu yapısal reformlar? 08 Nisan 2019 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar