İslam ülkeleri ne kadar İslami?

George Washington Üniversitesi’nden Şeherzade Rahman ve Hüseyin Askari adlı iki akademisyen 2010 yılından bu yana ekonomi, hukuki ve yönetimsel, insan hakları ve politik haklar, uluslararası ilişkilerde, İslami ilkelere uygunluk...

George Washington Üniversitesi’nden Şeherzade Rahman ve Hüseyin Askari adlı iki akademisyen 2010 yılından bu yana ekonomi, hukuki ve yönetimsel, insan hakları ve politik haklar, uluslararası ilişkilerde, İslami ilkelere uygunluk ilkelerini baz alınarak “İslamilik endeks” başlıklı bir araştırma yapıyorlar.

Yani ülkelerin ne kadar İslami olduğunu sıralıyorlar.

Ülkeleri sıralamak için baz alınan ilkelerin yanında 12 temel iktisadi prensip de kullanılarak her yıl ülkeleri yeniden sıralıyorlar.

Bu ilkeler özü itibariyle; iktisadi açıdan fırsat eşitliği, mülkiyet hakları, istihdam imkanları, eğitimde fırsat eşitliği, yoksullukla mücadele temel insani ihtiyaçların karşılanması, kamu gelirlerinin verimli kullanılması, çevresel sürdürülebilirlik, yolsuzlukla mücadele ve alternatif finansal sistemlerin oluşturulması ile ilgilidir.

Bu çalışmada öne çıkan önemli hususları sizler ile paylaşacağım.

PEKİ ÜLKE SIRALAMALARI NASIL?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nobel Ekonomi Ödülü yoksullukla mücadeleye verildi 17 Ekim 2019 | 112 Okunma Altın neden güvenli liman? 14 Ekim 2019 | 214 Okunma Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? 10 Ekim 2019 | 82 Okunma Dünya finans merkezleri 07 Ekim 2019 | 89 Okunma Yeni ekonomik büyüme hikâyesi 03 Ekim 2019 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar