İŞKUR gençleri iş hayatına hazırlıyor

Türkiye, 13 milyona ulaşan genç nüfus dinamiğiyle Avrupa’nın “en genç ülkesi” durumunda. Bu aktif ve üretken nüfus potansiyelinin en etkin biçimde değerlendirilmesi ekonomik kalkınma için de itici bir...

Türkiye, 13 milyona ulaşan genç nüfus dinamiğiyle Avrupa’nın “en genç ülkesi” durumunda. Bu aktif ve üretken nüfus potansiyelinin en etkin biçimde değerlendirilmesi ekonomik kalkınma için de itici bir güç.

Sahip olduğu dinamik yapıyı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan Türkiye, 2007-2017 yılları arasında işgücü ve istihdamını Avrupa’da en fazla artıran ülke olmuştur.

Ancak gençlerin, özellikle mezuniyet sonrasında iş hayatına geçme sürecinde yaşadıkları tecrübesizlik, sahip oldukları nitelikler ile işverenin aradığı niteliklerin uyuşmaması, ücret, çalışma şartları gibi sorunlar kimi zaman gençlerin iş bulmada motivasyonlarının kırılmasına yol açıyordu.

İŞKUR’un özel politika gerektiren gruplara yönelik olarak uyguladığı programlar söz konusu sorunların çözümüne yönelik kilit bir rol oynamaktadır. Son zamanlarda üniversitelerde düzenlediği “İŞKUR Kampüste” projesiyle hayata geçirilen kariyer günleri, gençlerin mezuniyet sonrasında iş hayatına uyumu oldukça kolaylaştıracak.

Ayrıca gerçekleştirilen kariyer günleri kapsamında işverenlerle iletişim kurma imkanı bulan öğrenciler, sektörler ve firmalar hakkında bilgi edinerek, kariyer planlamalarına yön verebilmekte.

Diğer taraftan artık tüm dünyanın gereksinim duyduğu nitelikli işgücü, Türkiye’nin de işgücü piyasasına yansıyarak dönüşümü tetiklemektedir. 2007-2017 arasında başta üniversite mezun sayısının %132 artışla 7.3 milyon olması ve üniversite mezunu istihdamının %122 artışla 6.4 milyona ulaşması demek uzun vadede nitelik kazanmış gençler anlamına gelmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Akdeniz ısınıyor 25 Mart 2019 | 176 Okunma Türkiye ekonomisinin cari açık ile imtihanı 21 Mart 2019 | 93 Okunma Büyüme ve istihdam ilişkisi 18 Mart 2019 | 56 Okunma Türkiye ekonomisinin büyüme hikayesi 14 Mart 2019 | 131 Okunma 2018 yılında ekonomik büyüme ne kadar olacak? 11 Mart 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar