Finansman ihtiyacı için fonlar

Türkiye için finansman ihtiyacı hep var oldu ve olmaya devam ediyor. Türkiye bir yandan dışarıya olan yüksek enerji bağımlılığının sonucu olarak ortaya çıkan cari açığı finanse etmek...

Türkiye için finansman ihtiyacı hep var oldu ve olmaya devam ediyor. Türkiye bir yandan dışarıya olan yüksek enerji bağımlılığının sonucu olarak ortaya çıkan cari açığı finanse etmek için diğer yandan özel sektörün ihtiyacı olan finansman ihtiyacını karşılamak için dış kaynağa ihtiyaç duyuyor.

Yıllara göre farklı miktarda finansmana ihtiyaç olsa da ihtiyaç duyulan bu finansman nasıl sağlanacak? Düşük faizli ve sürdürülebilir dış finansman nereden bulunacak? Bu sorular kritikliğini korumaya devam ediyor.

Ekonomi için gerekli dış finansman ihtiyacını azaltmak ve gerekli dış finansman kaynağını bulmak için farklı çıkış yolları var. Kısaca özetlersek birkaç seçenek öne çıkmakta.

ÜRETİM YAPISINI DÖNÜŞTÜRMEK VE CARİ AÇIĞI AZALTMAK

İlk seçenek, cari açığın daraltılmasıdır. Bu durumda doğal olarak dış finansman ihtiyacı da azalmış oluyor. Belki de dış finansman ihtiyacını azaltacak en önemli adım bu olacak.

Ekonomik büyümenin ithalata yüksek oranda bağımlılığı nedeniyle, ithalatın düşürülüp ekonomik büyümenin yavaşlatılmasıyla cari açığın düşürülmesi dış finansman ihtiyacını azaltır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sosyal politikalarda yeni vizyon arayışı 21 Ekim 2019 | 31 Okunma Nobel Ekonomi Ödülü yoksullukla mücadeleye verildi 17 Ekim 2019 | 112 Okunma Altın neden güvenli liman? 14 Ekim 2019 | 214 Okunma Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? 10 Ekim 2019 | 82 Okunma Dünya finans merkezleri 07 Ekim 2019 | 89 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar