Finansman ihtiyacı için fonlar

Türkiye için finansman ihtiyacı hep var oldu ve olmaya devam ediyor. Türkiye bir yandan dışarıya olan yüksek enerji bağımlılığının sonucu olarak ortaya çıkan cari açığı finanse etmek...

Türkiye için finansman ihtiyacı hep var oldu ve olmaya devam ediyor. Türkiye bir yandan dışarıya olan yüksek enerji bağımlılığının sonucu olarak ortaya çıkan cari açığı finanse etmek için diğer yandan özel sektörün ihtiyacı olan finansman ihtiyacını karşılamak için dış kaynağa ihtiyaç duyuyor.

Yıllara göre farklı miktarda finansmana ihtiyaç olsa da ihtiyaç duyulan bu finansman nasıl sağlanacak? Düşük faizli ve sürdürülebilir dış finansman nereden bulunacak? Bu sorular kritikliğini korumaya devam ediyor.

Ekonomi için gerekli dış finansman ihtiyacını azaltmak ve gerekli dış finansman kaynağını bulmak için farklı çıkış yolları var. Kısaca özetlersek birkaç seçenek öne çıkmakta.

ÜRETİM YAPISINI DÖNÜŞTÜRMEK VE CARİ AÇIĞI AZALTMAK

İlk seçenek, cari açığın daraltılmasıdır. Bu durumda doğal olarak dış finansman ihtiyacı da azalmış oluyor. Belki de dış finansman ihtiyacını azaltacak en önemli adım bu olacak.

Ekonomik büyümenin ithalata yüksek oranda bağımlılığı nedeniyle, ithalatın düşürülüp ekonomik büyümenin yavaşlatılmasıyla cari açığın düşürülmesi dış finansman ihtiyacını azaltır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslam ülkeleri ne kadar İslami? 23 Mayıs 2019 | 126 Okunma Cari açık kader mi? 20 Mayıs 2019 | 118 Okunma Türkiye’nin enerji ile imtihanı 16 Mayıs 2019 | 119 Okunma ABD, enerji ve ticaret alanını yeniden dizayn ediyor 13 Mayıs 2019 | 181 Okunma Doğu Akdeniz’de enerji savaşı 09 Mayıs 2019 | 147 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar