Faiz tartışmaları

Sürekli olarak yüksek faiz dönemlerine dönmemek için özellikle üretim yapısının değişmesi ve tasarruf açığı sorununun ortadan kaldırılması gerekir.

Türkiye’de faiz oranları sürekli sıcak tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Faiz, özellikle dış finansman ihtiyacının arttığı, kurların yukarı yönlü hareket sergilediği ve kur artışının enflasyon üzerinde artış baskısı oluşturduğu dönemlerde Merkez Bankası tarafından kullanılan en etkin araç oluyor.

Hele ki, dünyada faizlerin düşük hatta negatif olduğu bu dönemde faiz artırımları Merkez Bankası için konforlu bir politika aracı olarak gözüküyor. Ancak yüksek faizlerin yatırım ve üretim için yüksek bir maliyete neden olacağı da aşikâr.

Bu nedenle, faiz artırım kararlarının üretim maliyetlerini arttırarak ekonomik büyüme üzerinde oluşturacağı aşağı yönlü baskı ile faiz artırımı yoluyla sağlanacak fiyat istikrarının getirilerini karşılaştırmak zorunlu hale geliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2020 yılı ekonomik büyüme rakamı açıklanıyor 01 Mart 2021 | 43 Okunma Dünyada küresel borç sorunu ve yeni hikâye arayışı? 25 Şubat 2021 | 65 Okunma Döngüsel ekonomi neden önemli? 22 Şubat 2021 | 65 Okunma Aşı savaşları 18 Şubat 2021 | 66 Okunma Salgın, yeni bir sosyal politika anlayışına olan ihtiyacı arttırdı 15 Şubat 2021 | 30 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar