Enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın yolları: verimlilik ve tasarruf

Türkiye’nin enerjide yüksek oranda dışa bağımlı olduğu bilinen bir gerçek. Enerji ithalatı için ödenen yüksek miktardaki faturaya bakıldığında ise son 15 yıllık ortalamanın 50 milyar dolar...

Türkiye’nin enerjide yüksek oranda dışa bağımlı olduğu bilinen bir gerçek. Enerji ithalatı için ödenen yüksek miktardaki faturaya bakıldığında ise son 15 yıllık ortalamanın 50 milyar dolar seviyelerinde olduğu dikkat çekiyor. 2018 yılında enerji için harcanan miktar, 43 milyar dolar iken 2019 yılında tahmin edilen enerji ithalatı ise 41 milyar dolar.

Açıkçası bu yüksek bir fatura. Hele dış finansman ihtiyacı olan bir ülke için göreceli olarak daha yüksek bir miktara tekabül etmektedir.

Diğer yandan ekonomik büyüme hızlandığında daha yüksek miktarda enerji faturası ortaya çıkarken ekonomide yavaşlama olduğunda enerji faturası biraz olsun azalsa da aslında yine yüksek bir fatura ile karşı karşıya kalıyoruz.

Çünkü büyümek için daha çok enerji tüketme zorunluluğu var.

Diğer yandan enerji ithalatına ödenen faturanın büyüklüğünü anlamak için şöyle bir karşılaştırma yaparsak sanırım daha iyi anlaşılır. Dünyada 100 ülkenin milli gelirinden daha fazla miktarda kaynağı, Türkiye enerji ithalatı için kullanmaktadır.

Daha yüksek ekonomik büyüme rakamlarına ulaşmak için daha çok enerji tüketiliyor ve dolayısıyla enerji ithalatı faturası daha da yükseliyor. Ancak ekonomik büyümeyi yavaşlatırken üretimden vazgeçmenin yani yüksek gelirli ülkeler grubuna girmeyi geciktirecek zorunlu ve istenmeyen fedakârlıkta bulunmanın ekonomi için daha maliyetli olduğu tartışma götürmez.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pandemi ekonomisi 02 Nisan 2020 | 159 Okunma 1929 ekonomi krizi ile 2020 koronavirüs krizinin benzerlikleri ve farklılıkları 30 Mart 2020 | 2.192 Okunma Koronavirüs ile mücadele 26 Mart 2020 | 43 Okunma Koronavirüs ekonomik krizi 23 Mart 2020 | 259 Okunma Koronavirüs salgınının sosyo-ekonomisi 19 Mart 2020 | 1.713 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar