Enerji ve su bağımlılığı

Enerji, üretim için en önemli girdilerden birisi. Bu nedenle, enerji kaynakları kendi tüketimini karşılamayan ülkeler açısından oluşan enerjide dışa bağımlılık, ekonomileri tehdit ediyor.Enerjide...

Enerji, üretim için en önemli girdilerden birisi. Bu nedenle, enerji kaynakları kendi tüketimini karşılamayan ülkeler açısından oluşan enerjide dışa bağımlılık, ekonomileri tehdit ediyor.

Enerjide dışa bağımlılık ekonomiler için bir tehdit olduğu gibi, ülkeler arasındaki ilişkilerin yönünü, ekonomik işbirliklerini ve gelecek beklentilerini etkilemektedir. Bu nedenle, enerjide dışa bağımlı olan ülkeler, bu bağımlılığı azaltmak için çok farklı stratejiler geliştirmektedir.

Mesela, Türkiye enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için bir yandan yeni kaynaklar keşfetmek amacıyla Karadeniz’de ve Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarına devam ederken diğer yandan yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimi içindeki payını artırıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Göç meselesine nasıl bakıyoruz? 29 Temmuz 2021 | 7 Okunma Yeni kovid dalgası mı? 26 Temmuz 2021 | 43 Okunma Enerji ve su bağımlılığı 22 Temmuz 2021 | 47 Okunma Kredi derecelendirme kuruluşları 19 Temmuz 2021 | 40 Okunma Ülkelerin kredi notu 15 Temmuz 2021 | 32 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar