Ekonomik büyüme senaryoları

Son yıllarda ekonomiyi sorunsuz büyütmek için farklı tercihler yapıldı. Bu tercih bazen yüksek ekonomik büyüme-yüksek cari açık olurken bazen de düşük ekonomik büyüme-düşük cari...

Son yıllarda ekonomiyi sorunsuz büyütmek için farklı tercihler yapıldı. Bu tercih bazen yüksek ekonomik büyüme-yüksek cari açık olurken bazen de düşük ekonomik büyüme-düşük cari açık şeklinde oldu.

YÜKSEK EKONOMİK BÜYÜME -YÜKSEK CARİ AÇIK TERCİHİ

Dışardan sermaye girişlerinin yüksek olduğu ve dolayısıyla faizlerin düştüğü dönemlerde ekonomik büyüme hızlandı ve yüksek ekonomik büyüme rakamlarına ulaşıldı. Diğer yandan yüksek sermaye girişi nedeniyle ortaya çıkan düşük kur, ithalatı ucuzlattı ve ucuzlayan ithalat nedeniyle yüksek dış ticaret açığı ve yüksek cari açık ile karşılaşıldı.

Özellikle 2010-2011 yıllarında yaşanan yüksek büyüme, yüksek miktarda cari açığın oluşmasına neden oldu. Dolayısıyla, küresel piyasalarda cari açığın finansmanında yaşanacak zorluklar ve bu nedenle oluşacak olası kırılganlıklar ile karşılaşmamak için yüksek ekonomik büyümeden vazgeçildi ve 2012 yılındadüşük büyüme - düşük cari açık tercihi yapıldı.

DÜŞÜK EKONOMİK BÜYÜME-DÜŞÜK CARİ AÇIK TERCİHİ

Ancak Türkiye ekonomisinin sonraki dönemlerde özellikle de 2017 yılında yüzde 7,4’lük büyüme kaydetmesi ve bu büyümenin cari açığı tetiklemesinin ardından 2018 yılı Ağustos ayında yaşanan kur şoku, Türkiye ekonomisini olası kırılganlıklarla baş başa bıraktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Petrol fiyatları ne olacak? 19 Eylül 2019 | 119 Okunma Derecelendirme kuruluşuna ihtiyaç var mı? 16 Eylül 2019 | 46 Okunma Merkez Bankası faiz kararı 12 Eylül 2019 | 244 Okunma Ekonomik büyüme senaryoları 09 Eylül 2019 | 98 Okunma Eylül ayı ekonomi gündemi 05 Eylül 2019 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar