Ekonomide yeni dönemin şifreleri

Yeni ekonomi yönetiminin değişimi sonrasında yeni haftada ekonomi gündemi oldukça yoğun olacak.

Yeni ekonomi yönetiminin değişimi sonrasında yeni haftada ekonomi gündemi oldukça yoğun olacak. Merkez Bankası PPK toplantısından faiz ile ilgili nasıl bir karar çıkacağı, bu kararın piyasalarda nasıl karşılanacağı ve en önemlisi de faiz kararı sonrasında dolarizasyonun devam edip etmeyeceği izlenecek konular arasında yer alıyor.

ÖNCELİKLİ HEDEF, DOLARİZASYONDAN KURTULMAK

Son dönemlerde ekonomide yaşanan dolarizasyon nedeniyle döviz tevdiat hesapları 2001 krizi sonrasında en yüksek seviyesine çıkarak zirve yaşadı. Döviz mevduatlarının toplam mevduat içindeki payı, TL mevduatını geçti.

Tasarrufu olan vatandaşların yatırım aracı olmayan ama Türk Lirası'nın olası değer kaybından korunmak için başta dolar ve euro gibi yabancı paralara yönelmesinin yatırım ortamını olumsuz yönde etkilediği açıktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uluslararası doğrudan yatırımlar neden önemli? 30 Kasım 2020 | 162 Okunma Piyasalar ikna oldu mu? 26 Kasım 2020 | 818 Okunma Enflasyon-kur-faiz sarmalından nasıl kurtulacağız? 23 Kasım 2020 | 322 Okunma Asya’da yeni bir ticaret bölgesi doğuyor 19 Kasım 2020 | 682 Okunma Ekonomide yeni dönemin şifreleri 16 Kasım 2020 | 262 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar