Ekonomide dönüşüm ve “Ulusların Yükselişi”

Bizim gibi gelişmekte olan ve diğer azgelişmiş ülkelerin nasıl düşüş yaşadığının ya da neden düşük gelir ve orta gelir grubunda kaldıklarının hikayesinden ziyade, ülkelerin nasıl...

Bizim gibi gelişmekte olan ve diğer azgelişmiş ülkelerin nasıl düşüş yaşadığının ya da neden düşük gelir ve orta gelir grubunda kaldıklarının hikayesinden ziyade, ülkelerin nasıl yükselişe geçeceğinin hikayesini konuşmak daha anlamlıdır.

Düşük ve orta gelir grubunda yer alan ülkeler, bulundukları gelir grubunda patinaj yapmamak veya düşük ve orta gelir tuzağına düşmemek için dolayısıyla yüksek gelirli ekonomiler grubuna girmek için neler yapmalıdırlar? sorusuna cevap aramak daha önemli olduğu açık.

Tam da bu noktada, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek’in, “Ulusların Yükselişi: Sanayi, Uluslararası Ticaret, Sanayi Politikaları ve Ekonomik Kalkınma” kitabındaki sanayileşme süreci, ülke örnekleri, ülkelerin nasıl zenginleşeceği ve sanayi politikalarına yönelik detaylı tartışmaları karşımıza çıkıyor.

Bu kitabın hem İngilizcesi hem de Türkçesinin olduğunu da belirtmekte fayda var.

“ULUSLARIN YÜKSELİŞİ “KİTABINDA NELER VAR?

Sanayi üretiminin “neden” kalkınma için zorunlu olduğu, imalat sanayiinin ekonomik ve ticari açıdan önemi, dünyada sanayi üretimini kimlerin yaptığı ve kimlerin neyi ihraç ettiği üzerinde duruluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Finansman ihtiyacı için fonlar 18 Nisan 2019 | 65 Okunma Ekonomide dönüşüm ve “Ulusların Yükselişi” 15 Nisan 2019 | 129 Okunma Yapısal dönüşüm ve yeni yol haritası 11 Nisan 2019 | 61 Okunma Nedir bu yapısal reformlar? 08 Nisan 2019 | 234 Okunma Ekonominin önceliği 04 Nisan 2019 | 47 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar