Ekonomi politikaları duruma göre mi kurala göre mi uygulanmalı?

Ekonomilerde uygulanacak mali ve parasal politikaların kurala göre mi duruma göre mi uygulanması sorusu gerçekten çok önemli.

Ekonomilerde uygulanacak mali ve parasal politikaların kurala göre mi duruma göre mi uygulanması sorusu gerçekten çok önemli.

Politikacıların mali kural olmaması durumunda kamu harcamalarını artırması, artan kamu harcamaları dolayısıyla oluşan bütçe açıklarının finansmanında zorlandıklarında borçlanmaya başvurmaları kamu borcunun devasa boyutlara ulaşmasına ve ekonomik istikrarın bozulmasına neden olabilir.

Diğer yandan, para politikası için bir kuralın olmaması durumunda da yüksek miktarda para arzı ya da kamu harcamalarının merkez bankaları tarafından finanse edilmesi enflasyonun yüksek seviyelere çıkmasına neden olabilir yani fiyat istikrarının bozulmasını beraberinde getirebilir.

Bu nedenle hem fiyat istikrarı hem de ekonomik istikrar için kurala dayalı mali ve parasal politikalara çok ihtiyaç var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği 03 Aralık 2020 | 407 Okunma Uluslararası doğrudan yatırımlar neden önemli? 30 Kasım 2020 | 170 Okunma Piyasalar ikna oldu mu? 26 Kasım 2020 | 823 Okunma Enflasyon-kur-faiz sarmalından nasıl kurtulacağız? 23 Kasım 2020 | 323 Okunma Asya’da yeni bir ticaret bölgesi doğuyor 19 Kasım 2020 | 686 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar