Ekonomi politikaları duruma göre mi kurala göre mi uygulanmalı?

Ekonomilerde uygulanacak mali ve parasal politikaların kurala göre mi duruma göre mi uygulanması sorusu gerçekten çok önemli.

Ekonomilerde uygulanacak mali ve parasal politikaların kurala göre mi duruma göre mi uygulanması sorusu gerçekten çok önemli.

Politikacıların mali kural olmaması durumunda kamu harcamalarını artırması, artan kamu harcamaları dolayısıyla oluşan bütçe açıklarının finansmanında zorlandıklarında borçlanmaya başvurmaları kamu borcunun devasa boyutlara ulaşmasına ve ekonomik istikrarın bozulmasına neden olabilir.

Diğer yandan, para politikası için bir kuralın olmaması durumunda da yüksek miktarda para arzı ya da kamu harcamalarının merkez bankaları tarafından finanse edilmesi enflasyonun yüksek seviyelere çıkmasına neden olabilir yani fiyat istikrarının bozulmasını beraberinde getirebilir.

Bu nedenle hem fiyat istikrarı hem de ekonomik istikrar için kurala dayalı mali ve parasal politikalara çok ihtiyaç var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enerjide arz ve talep güvenliği 07 Ekim 2021 | 59 Okunma Küresel enerji arz güvenliği krizi mi? 04 Ekim 2021 | 44 Okunma Dünyada doğal gaz sorunu 30 Eylül 2021 | 125 Okunma Enerji arz güvenliğinin önemi 27 Eylül 2021 | 68 Okunma Türkiye Paris anlaşmasını imzalıyor 23 Eylül 2021 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar