Doğu Akdeniz’de artan tansiyon neyin işareti?

Jeopolitik konumu gereği tüm ülkelerin ulaşmak istediği stratejik bir bölge olan Doğu Akdeniz, son yıllarda keşfedilen ve keşfedilecek potansiyel hidrokarbon kaynakları nedeniyle önümüzdeki dönemde üzerine...

Jeopolitik konumu gereği tüm ülkelerin ulaşmak istediği stratejik bir bölge olan Doğu Akdeniz, son yıllarda keşfedilen ve keşfedilecek potansiyel hidrokarbon kaynakları nedeniyle önümüzdeki dönemde üzerine konuşulacak pek çok günden maddesini de içerisinde barındırıyor.

Çünkü Doğu Akdeniz’deki enerji potansiyeli ve bu bölgenin önemi daha yeni anlaşılıyor. Bölge ülkelerinden daha fazla uluslararası enerji firmalarının ve bu firmalarının hamisi olan birçok ülkenin burada olmasının da nedeni sanırım oldukça açık.

PEKİ, DOĞU AKDENİZ NEDEN ÖNEMLİ?

Doğu Akdeniz siyasi, jeopolitik, ekonomik konumu ve enerji potansiyeli açısından her geçen gün önemi daha da artan bir bölge. Bölge diyoruz çünkü burası birçok ülkeyi birbirine bağlayan stratejik bir alan.

Şöyle ki;

Doğu Akdeniz, enerjinin daha doğrusu dünyanın yeni enerji tüketim trendi olan doğalgazın geleceği konusunda mevcut potansiyeliyle dengeleri değiştirecek bir kapasiteye sahip.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Akdeniz’de yeni politika gerekli 17 Haziran 2019 | 102 Okunma Doğu Akdeniz’de artan tansiyon neyin işareti? 13 Haziran 2019 | 144 Okunma Doğu Akdeniz oldu bittiye mi getiriliyor? 10 Haziran 2019 | 255 Okunma Cari açık için farklı politika tercihleri 06 Haziran 2019 | 199 Okunma Ticaret ve enerji savaşları gölgesinde dünya ekonomisi 03 Haziran 2019 | 32 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar