Doğu Akdeniz’de artan tansiyon neyin işareti?

Jeopolitik konumu gereği tüm ülkelerin ulaşmak istediği stratejik bir bölge olan Doğu Akdeniz, son yıllarda keşfedilen ve keşfedilecek potansiyel hidrokarbon kaynakları nedeniyle önümüzdeki dönemde üzerine...

Jeopolitik konumu gereği tüm ülkelerin ulaşmak istediği stratejik bir bölge olan Doğu Akdeniz, son yıllarda keşfedilen ve keşfedilecek potansiyel hidrokarbon kaynakları nedeniyle önümüzdeki dönemde üzerine konuşulacak pek çok günden maddesini de içerisinde barındırıyor.

Çünkü Doğu Akdeniz’deki enerji potansiyeli ve bu bölgenin önemi daha yeni anlaşılıyor. Bölge ülkelerinden daha fazla uluslararası enerji firmalarının ve bu firmalarının hamisi olan birçok ülkenin burada olmasının da nedeni sanırım oldukça açık.

PEKİ, DOĞU AKDENİZ NEDEN ÖNEMLİ?

Doğu Akdeniz siyasi, jeopolitik, ekonomik konumu ve enerji potansiyeli açısından her geçen gün önemi daha da artan bir bölge. Bölge diyoruz çünkü burası birçok ülkeyi birbirine bağlayan stratejik bir alan.

Şöyle ki;

Doğu Akdeniz, enerjinin daha doğrusu dünyanın yeni enerji tüketim trendi olan doğalgazın geleceği konusunda mevcut potansiyeliyle dengeleri değiştirecek bir kapasiteye sahip.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nobel Ekonomi Ödülü yoksullukla mücadeleye verildi 17 Ekim 2019 | 112 Okunma Altın neden güvenli liman? 14 Ekim 2019 | 214 Okunma Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? 10 Ekim 2019 | 82 Okunma Dünya finans merkezleri 07 Ekim 2019 | 89 Okunma Yeni ekonomik büyüme hikâyesi 03 Ekim 2019 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar