Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı

Doğu Akdeniz’de bir yandan bölge aktörleri tarafından var olan rezervlerin keşfedilmesi için sondaj faaliyetlerine hız verilirken diğer yandan bölge ülkeleri arasında deniz sınırı anlaşmaları yapılıyor ve hatta keşfedilen kaynakların taşınması ve uluslararası piyasalara ulaştırılması konusunda farklı alternatifler hayata geçiriliyor.

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz sınırı anlaşması sonrasında bölgede bulunan diğer aktörler de yeni hamlelerle harekete geçtiler. Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme tezkeresinin TBMM’de oylanacağı gün, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı (East-Med) projesine imza atarak şimdilik kağıt üzerinde anlaştılar.

DOĞU AKDENİZ DOĞAL GAZ BORU HATTI (EAST-MED) PROJESİ NEDİR?

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı (East-Med) projesine imza atmaları, Doğu Akdeniz’in yeni hamlelere açık bir bölge olmaya devam edeceğini yani Doğu Akdeniz’in daha da ısınacağını gösteriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüs ve küresel ekonomi 27 Şubat 2020 | 2.195 Okunma Nitelikli işgücüne ihtiyaç var 24 Şubat 2020 | 64 Okunma Altın güvenli liman olmaya devam ediyor 20 Şubat 2020 | 528 Okunma Ülkelerin kredi notunu ne belirler? 17 Şubat 2020 | 139 Okunma Sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve Türkiye 13 Şubat 2020 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar