Derecelendirme kuruluşuna ihtiyaç var mı?

Derecelendirme kuruluşları, verdikleri notlar, ülkeler için yaptıkları manipülasyon ve piyasadaki hakim güçleri nedeniyle bugün en çok tartışılan kurumlar arasında yer almaktadır.Dünyada yaklaşık...

Derecelendirme kuruluşları, verdikleri notlar, ülkeler için yaptıkları manipülasyon ve piyasadaki hakim güçleri nedeniyle bugün en çok tartışılan kurumlar arasında yer almaktadır.

Dünyada yaklaşık 70-80 tane derecelendirme kuruluşu olsa da derecelendirmede en büyük payı bunlardan yalnızca 3 veya 4’ü alıyor. Bunlar; Moody’s, Standard & Poor’s ve Fitch Ratings derecelendirme kuruluşlarıdır.

100 yüzyıldan daha uzun bir zamandan beri dünyada derecelendirme sektörüne yön veren bu sektörün hakim kuruluşlarına halen ciddi alternatif geliştirilebilmiş de değil.

ULUSLARARASI DERECELENDİRME KURULUŞLARI GÜÇ KAYBEDİYOR

Ancak 2008 küresel ekonomik krizi ve 2011 Avrupa borç krizi gösterdi ki, mevcut uluslararası derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notlar doğruluk içermiyor. Bu dönemde tüm dünya tarafından görülen bir gerçekti bu durum. Derecelendirme kuruluşları, verdikleri bu notlar ile piyasayı yanlış yönlendirerek aslında meydana gelen finansal krizin sebeplerinden biri oldular.

Çok yüksek derecelendirme notu alan işletmelerin, bankaların ve finansal kuruluşların bir sonraki günde iflas etmesi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notların sorgulanmasına neden oldu ve kredibilitelerini tartışılır hale getirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Covid-19 ve İnsani Gelişme Endeksi 17 Eylül 2020 | 38 Okunma Doğu Akdeniz’de satranç oyunu 14 Eylül 2020 | 186 Okunma Doğal gaz keşfeden ülkeler 10 Eylül 2020 | 175 Okunma Fransa neden Doğu Akdeniz’de? 07 Eylül 2020 | 172 Okunma Yunanistan Doğu Akdeniz’de neyin peşinde 03 Eylül 2020 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar