AB ülkelerinde artan doğal gaz fiyatları ve etkileri

Enerji fiyatları bu aralar AB ülkelerinin önemli sorunlarından birisi. Kovid-19, kısıtlamalar nedeniyle ekonomilerde daralmaya dolayısıyla enerji talebinde önemli miktarda azalmalara ve enerji fiyatlarında düşüşe neden...

Enerji fiyatları bu aralar AB ülkelerinin önemli sorunlarından birisi. Kovid-19, kısıtlamalar nedeniyle ekonomilerde daralmaya dolayısıyla enerji talebinde önemli miktarda azalmalara ve enerji fiyatlarında düşüşe neden olmuştu.

Ancak, iklim değişikliği nedeniyle hidroelektrik santrallerinde üretimin düşmesi, ekonomilerdeki toparlanma ile doğal gaz talebinin çok artması nedeniyle var olan stokların azalması ve yeni doğal gaz akışının olmaması dolayısıyla enerji arzının talebi karşılayacak kadar yeterli olmaması enerji fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Enerji fiyatlarının artışı maliyet baskısına neden olarak rekabeti olumsuz etkileyeceğinden bu durum firmaların üretim kararları açısından zor bir dönemin işareti.

Ekonomiler toparlanma sürecindeyken olası enerji krizinin bu toparlanmanın önündeki...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enerjide arz ve talep güvenliği 07 Ekim 2021 | 88 Okunma Küresel enerji arz güvenliği krizi mi? 04 Ekim 2021 | 54 Okunma Dünyada doğal gaz sorunu 30 Eylül 2021 | 138 Okunma Enerji arz güvenliğinin önemi 27 Eylül 2021 | 72 Okunma Türkiye Paris anlaşmasını imzalıyor 23 Eylül 2021 | 174 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar