ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ekonomi kurumlarında yeni yapılanma

24 Haziran seçimleri sonrasında bugün Türkiye’de yeni bir dönemin ilk günündeyiz .

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Yeni Şafak Gazetesi
25 Haziran 2018 | 148

24 Haziran seçimleri sonrasında bugün Türkiye’de yeni bir dönemin ilk günündeyiz. Yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte yürütmenin yasamadan ayrılmasıyla hem bakanlıkların sayısında azalmaya gidilerek bu kurumların yeniden yapılandırıldığı hem de Cumhurbaşkanlığının kendi bünyesi içinde yeni bir yapılandırılmanın başındayız.

Bir taraftan bakanlıkların sayısı azaltılırken diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı’nda adeta düşünce kuruluşu niteliği taşıyan yeni kurullarla Cumhurbaşkanı’na yeni politikalar için zengin bir mutfak oluşturulmuş durumda.

Aslında bu kurullarda ekonomiden hukuka, sağlıktan bilime, kültür sanattan dış politikaya kadar çok çeşitli alanlarda yeni stratejilerin geliştirilecek olması yönetimde uzun vadede istikrarı hedefleyen vizyon politikaların ortaya konulacağına işaret ediyor.

Akademi ve sektör temsilcilerinin yine bu kurullar vasıtasıyla yönetim sürecine bir şekilde dahil olacak olması yeni Türkiye’de politika yapım aşamasında ilgili tüm dinamiklerin harekete geçeceğini gösteriyor.

Peki ekonomiyle ile ilgi bakanlıklarda nasıl bir değişim oldu?

EKONOMİ İLE İLGİLİ YENİ BAKANLIKLAR

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER