Terörizm, devlet ve hukuk

Devlet kavramı Eflatun’dan günümüze kadar özetle şöyle tanımlanmıştır:“Toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun...

Devlet kavramı Eflatun’dan günümüze kadar özetle şöyle tanımlanmıştır:

“Toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlığa devlet denir.”

Siyasal bakımdan örgütlenme, belirli kurallar ve kaideler çerçevesinde olur. Bu kurallar, zamanla yasa ve hukuk adı altında yeniden formatlandı.

Batılılar, yasaların hukuka dönüşme miladını 1215 yılında imzalanan Magna Carta Anlaşması’yla başlatırlar.

Müslüman toplumlar ise Medine Sözleşmesi veya diğer yaygın kullanımları ile Medine Vesikası’na dayandırırlar.

İslam peygamberinin Mekkelilerin zulümlerine dayanamayıp kendine iman etmişlerle birlikte Mekke’den Medine’ye yaptığı Hicret sonrasında bizzat kendisi tarafından 623'te düzenlenmiştir. Sözleşme, Hazreti Muhammed ve Müslümanları, Yahudileri ve Paganları da kapsayan o güne kadar yapılmış en geniş kapsamlı insan hakları vesikasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin asker teröristleri 22 Ocak 2018 | 231 Okunma Erdoğan’ı öldürtmek isteyen FETÖ’cü serbest 19 Ocak 2018 | 1.136 Okunma CHP’de bir devrimci: Gürsel Tekin 17 Ocak 2018 | 704 Okunma M. Kemal’in partisi CIAHP mi oluyor? 16 Ocak 2018 | 232 Okunma Vuruşarak değil, küfrederek çekilme 15 Ocak 2018 | 176 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar