Küresel gelişmelerin ekonomiye olası etkileri

2019 yılındaki küresel gelişmelerin Türkiye ekonomisinin bu yıl darboğazdan çıkışına elverişli bir ortam yaratacağı, Fed’in güvercin tutumunun Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere fon akışını devam ettireceği beklentisi dile getiriliyor.

Ancak bu konuda temkinli olmak gerektiğini gösteren veriler ve haberlerin son günlerde arttığını gözardı etmeyelim.
Geçen hafta zorunlu karşılıklar düşürüldüğü zaman TL’nin olumsuz ayrıştığını unutmayalım. Kısacası; küresel gelişmeler olumlu iklim yaratsa bile, gidişatı içeride alınacak kararların belirleyeceğini görmek gerek.

Peki, küresel gelişmeler söylendiği kadar olumlu bir iklim sunacak mı?

Faiz artışlarını azaltacağı kesin gibi ama önümüzdeki günlerde açıklanacak büyüme verileri, enflasyon gelişmeleri, belli ki bu yılki Fed kararlarında belirleyici olacak. Son dönem gelen haberler, beklendiği gibi Fed’in tümüyle faiz artışlarını durduracağını göstermiyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TUSAF un ihracatının artması için rejim değişikliği istiyor 29 Nisan 2019 | 93 Okunma Faiz indirim beklentisi yine ötelendi 23 Nisan 2019 | 131 Okunma Huawei, 5G dahil ayrımcı olmayan politikalar istiyor 22 Nisan 2019 | 65 Okunma Beklentileri olumluya çevirmek 15 Nisan 2019 | 1.254 Okunma Tedbirler finans ağırlıklı 11 Nisan 2019 | 135 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar