Faiz artışı kura göre mi, büyümeye göre mi?

Merkez Bankası’nın bugün yapacağı faiz artırımı, eğer büyüme oranlarının fazla düşmemesi gözetilirse düşük oranda, kurların frenlenmesine ağırlık verilirse yüksek oranda...

Merkez Bankası’nın bugün yapacağı faiz artırımı, eğer büyüme oranlarının fazla düşmemesi gözetilirse düşük oranda, kurların frenlenmesine ağırlık verilirse yüksek oranda gerçekleşecek. Piyasa gelişmelerine baktığımızda, Merkez Bankası’nın kur ve enflasyona göre karar alıp yüksek faiz artışı yapılacağı beklentisinin giderek arttığını görüyoruz.

Bugünkü Merkez Bankası kararı sadece ekonomiyle ilgili olanların değil, neredeyse tüm vatandaşların gündemine girdi. Hatta sadece Merkez Bankası değil, MB, TCMB gibi kısaltmaların bile gündelik dile girdiğine şahit oluyoruz. 100-200 doları olduğunu bildiğimiz kişilerden bile, “Merkez Bankası’nın toplantısı varmış, faiz kararı alacakmış, o da kurları çok etkileyecekmiş, ne olur?” diye sorular almaya başladık.

Aslında herkes faizi değil, kurların ne olacağını merak ediyor. Çünkü gündelik hayatta herkes, haklı ya da haksız, “kur nedeniyle zam yaptık” gerekçesini duymaya başladı. Bunun dışında küçük miktarda tasarrufu olanlar bile yatırım kararı verip, yine haklı olarak, ellerindeki kısıtlı parayı değerlendirme fırsatı aramaya başladılar. 2000’li yıllarda yaşadığımız, “memurun aybaşında maaşını alınca döviz bürosuna gidip hemen harcamayacağı TL ile dolar alması, ay içinde ihtiyaç oldukça bu doları satması” hikayelerinin benzerlerini yaşamaya başladık.

Piyasaların da, reel sektörün de, artık vatandaşın da önceliği kurların çok hızlı artması. İşte yönetimin vereceği karar, kurları frenlemeye dönük mü olacak, yoksa büyüme oranlarındaki daralmayı önlemeye dönük olarak daha mı düşük tutulacak, bugünkü Merkez Bankası kararı bu tercihi gösterecek.

Bu karar bir şey daha gösterecek; Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele görevi gereği öncelikle kuru durdurmak isteyeceğini biliyoruz ama bağımsız olarak bu kararı verebilecek mi, onu görmüş olacağız.

Piyasalardaki beklentiye gelince; yüksek faiz artışı beklentisinin giderek arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Birkaç gün önce yaklaşık 1 puan düşük olmasına rağmen, son çıkan ortalama faiz artışı beklentisi 4 puana çıktı. Artık bugün faiz artışı konusunda en düşük beklentisi olan 2 puanın üzerini işaret ediyor. Beklentilerde üst sınır da epey artmış görünüyor. Ağırlıklı yabancı yatırımcılardan gelen beklenti tahminleri 5 puanın üzerinde dolaşıyor.

GECİKTİKÇE FATURA BÜYÜYOR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Beklentileri olumluya çevirmek 15 Nisan 2019 | 1.244 Okunma Tedbirler finans ağırlıklı 11 Nisan 2019 | 101 Okunma Ekonomik paketin zamanlaması 09 Nisan 2019 | 267 Okunma Gündem yapısal reformlar olacak 08 Nisan 2019 | 112 Okunma Mart enflasyonu ne anlatıyor? 04 Nisan 2019 | 343 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar