ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Merkez zaman kazanmaya çalıştı ama yetmedi

MERKEZ Bankası yönetimi dün piyasalara olumlu bir sürpriz yapıp, geç likidite penceresi faiz oranlarını 75 baz puan artırdı .

Erdal Sağlam
Erdal Sağlam Hürriyet Gazetesi
26 Nisan 2018 | 179

MERKEZ Bankası yönetimi dün piyasalara olumlu bir sürpriz yapıp, geç likidite penceresi faiz oranlarını 75 baz puan artırdı.

Ancak piyasanın 50 baz puanlık artışla bile yetinebileceği söylenirken, 75 baz puanlık artışın yetmediği görüldü. Kararın açıklanmasıyla 4.04 TL’ye inen dolar kuru, gün içinde yeniden karar öncesi hatta daha üstü olan 4.09 TL’lik değerlere ulaştı.

Piyasa uzmanları Merkez Bankası’nın olumlu bir adım attığını ancak küresel piyasalardaki hava nedeniyle bunun yetmediğini söylediler. Eğer küresel piyasa normal sakin seyretseydi bu faiz artışıyla kurların bir süre istikrar kazanabileceğini ama bunun olamadığı görüşünü paylaştılar.

Merkez Bankası kararı öncesi konuştuğumuz bankacıların çoğu 50 baz puanlık faiz artışı bekliyordu. Bu havanın tüm piyasaya yayıldığını, bu nedenle Para Politikası Kurulu (PPK) öncesi kurların 4.08’lerde dolaştığını söyleyebiliriz. Yani 50 baz puanlık artış, piyasalar tarafından dünkü karar öncesi zaten satın alınmıştı.

Bazı piyasa oyuncuları 50 baz puanın orta dönem kur istikrarı için yetmeyeceğini zaten söylüyorlardı. Hatta 75 baz puanlık artışın bile “ancak yeni bir küresel dalgaya kadar yetebileceğini” söyleyen banka analistleri de vardı. Yani yönün zaten yukarı olduğu, kurların mevcut durumda daha yukarı gelmemesi için bu faiz artırımına ihtiyaç olduğu belirtiliyordu.

Merkez Bankası’nın da piyasaların 50 baz puanlık artış beklentisinin de etkisiyle, biraz da olumlu sürpriz için 75 baz puanlık artışa gittiği açık. Merkez Bankası yönetiminin bu kararı alırken, Nisan ayı enflasyon rakamlarının yüksek çıkacağına ilişkin ilk verilere sahip olduğunu söyleyenler de bulunuyor. Zaten PPK açıklamasında enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yüksekliğine ilk kez bu kadar güçlü vurgu yapması da bunun kanıtı olarak görüldü.

Dolayısıyla Merkez Bankası, 2 ay sonra yapılacak seçimlerin de etkisiyle, kur artışlarında biraz da zaman kazanabilmek, bir başka deyişle önden beslemeli  davranmak için, piyasa beklentisinin üzerinde faiz artışı yaptı diyebiliriz.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER