Barzani PKK konusunda bize verdiği sözleri tutmadı

Ne zaman ki Vistül ırmağından bir Türk atı su içecek, işte o zaman yeniden özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza kavuşacağız. (Not: Vistül ırmağı...

Ne zaman ki Vistül ırmağından bir Türk atı su içecek, işte o zaman yeniden özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza kavuşacağız. (Not: Vistül ırmağı Varşova'nın ortasından akar.) Polonya'nın Lehistan olduğu dönemden kalma bir özdeyiş veya bir inanç ifadesidir bu.
Ve, önce Leh halkı, sonra Polonyalılar olarak tarih boyunca yaşadıkları trajediler dizisini özetler.
14'üncü yüzyılda Germen şövalyeler tarafın haritadan silinmesi, 18 yüzyılda Almanya, Rusya ve Avusturya arasında paylaşılması...
Bu trajedilerde Osmanlı hep Lehistan'ın yanında yer aldı, onun krallarına, savaşçılarına kucak açtı.

***
Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da günübirlik Varşova gezimizin dönüş yolunda geleneksel uçak sohbetinde, temaslarını özetledikten sonra Osmanlı-Lehistan, sonra Türkiye-Polonya arasındaki pürüzsüz dostluğa ve yansımalarına değinme ihtiyacını duydu: Varşova'da bir dostluk anıtı yapılacak. Türk evi yeniden inşa edilecek.
Osmanlı askerini temsilen bir anıt yapılması da söz konusu.
Sonra sıra soru-cevap bölümüne geldi:
Almanya seçimleri geride kaldı, Alman liderlerinin söylemlerinde değişiklik var gibi. Önümüzdeki süreçte bir düzelme olur mu ilişkilerde?
Bu zaman zarfında ilişkiler maalesef çok hırpalandı. Ama siyasette, uluslararası ilişkilerde esas olan ilişkileri koparmamak.
Nitekim bizim şu anda yaptığımız da ipleri koparmadan ilişkileri devam ettirmek.
Tabii ki muhataplarımızın da olumlu yaklaşım içinde olmalarını bekliyoruz.
Şimdiki durumda Türkiye Irak'ın kuzeyinde İran'ın etkisini artırmasından endişe etmeli mi? Barzani yüzünden, düne kadar sorunlu gördüğümüz (Şii) Haşdi Şabi örgütüne destek verdik gibi algı var. Türkiye bu ikisinden birine mahkum olmak zorunda mı?
Türkiye birilerine mahkûm değil. Biz kendi politikamızı kendimiz belirleriz. Bu süreç yeni değil, aylar önce başladı. Biz Barzani'ye de, yeğenine de (Neçirvan Barzani) bu konuları defaatle anlattık. 'Bu gidiş iyi değil, yanlış yapıyorsunuz' dedik. 'PKK ile mücadelede gereğini yapmadınız, bize verilen sözleri yerine getirmediniz, biz ise size hep yardımcı olduk' dedik. Kerkük'te farklı farklı paçavralar dalgalandırdılar. Maalesef bunlara da Barzani göz yumdu. Sonuçta ne oldu?
Kerkük'ü sanki kendilerininmiş gibi pazarlık konusu yaparak havalara giren valileri kaçtı gitti.
Bayrakların çekildiği gün orada eğlenceleri hangi noktadaydı, şimdi hangi noktaya geldik. Şimdi birbirlerine girdiler, bizi sattı diyorlar. Sınır kapılarını henüz kapatmadık ama her an kapatabiliriz.


ABD ile vize krizinde son durum nedir?
Ben meseleyi, uzun süre gündemde kalması muhtemel bir sorun olarak görmüyorum.
Gelen heyet burada bu işi bitirmek için geldi.
Temennim ilişkilerin normal seyrine girmesi.
Belediyelerle ilgili son durum nedir?
Şu anda Balıkesir'e istifasını verme talebimiz iletildi. Melih Bey'e de bu durum iletildi.
Bursa'yla da sayın Başbakan veya ilgili genel başkan yardımcımız veya şahsım görüşeceğiz. Bu makamlara bağımsız adaylar olarak gelinmiyor, bir partinin gösterdiği adaylar olarak geliniyor; bu görevleri ilanihaye kalınacak koltuklar olarak göremeyiz.
Peki AK Parti'nin istifalarını istediği başkanlar direnirlerse ne olacak?
Ben arkadaşlarımızın, öyle bir yola tevessül etmelerini düşünmek istemem.
Çünkü onun neticesi ağır olur.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Sırbistan'dan gelecek etler besmele ile kesilmiyor açıklaması oldu...
Sayın Kılıçdaroğlu besmele konusunda öyle bir hassasiyet göstermişse bu sevinç verici. Fakat AK Parti hükümeti bu tür alımlarda en ince teferruatına kadar inceler, ona göre alım yapar.
Bir kadın bakanın eşiyle ilgili iddialar ortaya atıldı. Bakandan yalanlama geldi.
Değerlendirmeniz nedir?
Çok terbiyesizce, ahlaksızca, adice bir iftira.
Bayan bakanımız, zaten hukuki hakları saklı kalmak kaydıyla açıklamasını yaptı. Böyle bir şey söz konusu değil. Terbiyeden yoksun olan söyleyeni, yazanı, sufle edeni her kimse, bunun hukuki bedelini ödemek durumunda. Kendisine de konunun takipçisi olmasını söyledim.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsan onuruna yakışır bir dünya kurmalıyız 27 Eylül 2019 | 48 Okunma S-400’ler barış ve güvenliğimiz için 15 Temmuz 2019 | 43 Okunma Japonya ve Çin ile önemli adımlar attık 04 Temmuz 2019 | 104 Okunma Gelin barış koridorunu inşa edelim 01 Temmuz 2019 | 50 Okunma İnfaz emrini verenin peşindeyiz 13 Kasım 2018 | 4.375 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar