Satranç...

Hiç aklıma gelmezdi, satrancın “lanetli” ilan edileceği! Ama artık ülkemizde sıra dışı hiçbir şeye şaşılamadığı için bunda da şaşılacak bir şey...

Hiç aklıma gelmezdi, satrancın “lanetli” ilan edileceği! 
Ama artık ülkemizde sıra dışı hiçbir şeye şaşılamadığı için bunda da şaşılacak bir şey kalmadı. 
Bin yılların akıl ve strateji oyunu olduğu bilinen, Hindistan kökenli, şahlı, vezirli, filli, atlı, kaleli, piyonlu oyun birdenbire “şeytan icadı” ilan edilip günahı-kebair (büyük günahlar) listesine eklendi. 
Şaşılmaz. Çünkü satranç, gerçekten de akıl oyunudur. 
Aklını şeyhine, pirine, mürşidine emanet edenlerin âleminde satranç oyununa yer olamaz. 
Satranç “oyun” olarak anılırsa da aslında bir oyun değildir. 
Satranç, bir eğitim aracıdır. 
Üzerinde çalıştığım, “satrancı bir kişilikkarakter gelişimi yöntemi” olarak değerlendirme projesine büyük önem veriyorum. 
Özellikle ortaöğretim dönemi öğrencileri için gelişen bu yöntem, tam da bu çağ çocuklarına yönelik; kişilik gelişimi, karakter gelişimi, otokontrol eğitimi, irade eğitimi alanlarına etkin katkılar sağlayacaktır. 
Dünya çapında turnuvalara konu olan, ünlü Fisher- Spasky karşılaşmasında dünyanın soluğunu tuttuğu bir “yaratıcı buluş” olan satranç, elbette bu niteliğini daha çok yıllar sürdürecektir. 
Bu olay bana “patatesin aforoz edilmesi”ni hatırlattı. 
Patates, Avrupa’ya Kristof Kolomb tarafından getirilmiş bir Peru sebzesidir. Azteklerin teraslarda ekimini yaptığı patates Avrupa’da bir rahibin bahçesinde yetiştirilir. Fakat patatesin yamru yumru görünümü bazı kişiler tarafından “cüzam hastalığının nedeni” olarak suçlanmasına yol açar. Bu suçlanmayı ciddiye alan Papalık patatesi aforoz eder, ekimi yasaklanır. Yıllar sonra patates beraat eder, aforoz kaldırılır, ekimi yaygınlaşır. 
Günümüzde patatesin besinlerdeki yerine bakın. Nerede aforoz?

***

Aslında, konu çok önemli midir? 
Gülüp geçmemiz gerekmiyor mu? 
Bence hayır, gülüp geçmemiz gerekmiyor. 
“Yaşam tarzına karışıp karışmama” konusu sayın Cumhurbaşkanı tarafından ortaya atılıp konuşulduğuna göre, acaba daha neler tartışma konusu olacaktır? 
“Yaşam tarzı” dediğimiz kavram nedir? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çatışma ve uzlaşma... 22 Kasım 2021 | 99 Okunma Zulmün Tarihi... 15 Kasım 2021 | 115 Okunma Dünya tarihini değiştiren deha... 08 Kasım 2021 | 277 Okunma Atatürk fenomeni... 01 Kasım 2021 | 87 Okunma Manşet... 25 Ekim 2021 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar