KODA...

Karşıyaka Oda Orkestrası - KODA, açılış konserini İdil Biret’in solist olarak yer aldığı bir programla sunuyor bu pazartesi akşamında. 15 Ekim 2018. Orkestra şefi Rengim Gökmen. Rengim hoca bu orkestranın...

Karşıyaka Oda Orkestrası - KODA, açılış konserini İdil Biret’in solist olarak yer aldığı bir programla sunuyor bu pazartesi akşamında. 15 Ekim 2018.
Orkestra şefi Rengim Gökmen.
Rengim hoca bu orkestranın başından bugününe kadar kurucuyönetici müzik direktörü.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar bir orkestra kurma projesi ile Rengim Gökmen’e geliyor, ne yapmak istediğini anlatıyor. Bu görüşmede ben de varım, projeyi öğreniyorum.
O gece Rengim Gökmen de bütünüyle dolu salonda heyecanla dinleyen izleyicilere o günü anlattı. Bir ilçe belediyesinin ‘klasik müzik orkestrası kurmak’ gibi büyük bir işin altından nasıl kalkacağını düşündüğünü açıkladı. Ama genç başkanın kararlı heyecanını gördüğünü, kesin ifadelerini dinlediğini ve kararını verdiğini dinleyicilerle paylaştı.
İşte dört yıl içinde Karşıyaka Belediyesi’nin kadrolu bir orkestrası kurulmuştu ve üst düzeyde başarılı konserler veriyordu.
Orkestra. Bir tasarım harikasıdır. Değişik müzik aletlerini bir araya getirerek, birbirinden ayrı notalarla birleştirerek bir senfoniyi seslendirmek insanlığın yarattığı büyük tasarımlardan birisidir.
Bu hayranlık uyandıracak büyük buluş, insanlık tarihinin dönüm noktalarından birisidir.
İşte bu büyük dönüşümü keşfeden de insanlık tarihinin büyük yaratıcılarından birisi olan Atatürk’tür.
Bu çoksesli evrensel müzik Atatürk devrimlerinin en büyük simgelerinden birisi olmuştur.
Karşıyaka’nın genç, dinamik, bilinçli başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, konuşmasında Atatürk’ü bu yanıyla da andı.
Rengim...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hara-kiri’yi neden yazmadım? 22 Temmuz 2019 | 55 Okunma ‘Millet’ten ‘ümmet’e geçerken... 15 Temmuz 2019 | 112 Okunma Bir Japon zarafeti: Kintsugi... 08 Temmuz 2019 | 121 Okunma Uygar sevgi - ilkel öfkeyi yenerken... 01 Temmuz 2019 | 99 Okunma İlkel beyin!.. 24 Haziran 2019 | 103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar