Hatamızdan ders alabilmek!...

Cumhuriyet yazarı Erdal Atabek bu hafta 'Hatamızdan ders alabilmek!...' başlıklı yazısını kaleme aldı. Yaşamın en zor işlerinden birisidir, “hatamızdan ders alabilmek”.

Yaşamın en zor işlerinden birisidir, “hatamızdan ders alabilmek”.

Hatamızı kabul etmek yerine, onu inkâr etmek, başkalarını suçlamak, koşullara yüklemek çok daha kolay gelir.

“Hatalar Psikolojisi”, iki sosyal psikolog Carol Tavris ile Elliot Aronson tarafından yazılmış kitap bu konuyu işliyor. (Sola Unitas Yayını, 2020)

Leon Festinger “Bilişsel uyumsuzluk kuramı”nı açıkladığı zaman, yaptığımız yanlışı kabul etmek zor geldiği için nasıl kaçış yolları aradığımızı, her şeyi nasıl kendimizi haklı çıkarmak için kullandığımızı anlatıyordu.

Belki de kabul edelim etmeyelim, hepimizin zaman zaman içine düştüğü “hata çemberi” budur.

Ama toplumu etkileyen yöneticilerin, iktidarda olsun, muhalefette olsun bu “hata çemberi”nin içinde dönüp durması hepimize pek çok kez kaybettirmektedir.

İKTİDARIN HATA ÇEMBERİ

21 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidari eğitimden ekonomiye, yönetimden dış politikaya kadar her alanda giderek sıkılaşan “hata çemberi”nde ülkeyi bunaltmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğitim kimin derdi? 27 Kasım 2023 | 148 Okunma Fenomen!... 20 Kasım 2023 | 165 Okunma Saray darbesi mi? 13 Kasım 2023 | 262 Okunma Cumhuriyet Halk Partisi... 06 Kasım 2023 | 175 Okunma Rauf Bey sendromu ve Cumhuriyet... 30 Ekim 2023 | 240 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar