Devrimci Cumhuriyet için!

Cumhuriyet bilinç ister, bilgi ister, erdemli yurttaş ister. Ancak örgütlü toplum bunu başarabilir. Sınıfsal bilinç olmadan, düşünce birikimi olmadan yapılan her eylem, edilen her söz uçucudur.

Zalim, bencil, halkını sömüren bir ailenin elinden ahaliyi kurtarıp ona kimlik vermek, kişilik sahibi yapmak demektir Cumhuriyet. Söylemesi kolay, yapılması son derece güç bir devrimdir. 

29 Ekim 1923, tarihin akışının salt ülkemiz için değil, tüm Ortadoğu halkları adına değiştiği gündür. Ardı ardına yapılan devrimlerle; o güne dek birbirinden kopuk, bölük pörçük gruplar halinde yaşayan insanlardan “ulus” yaratılmıştır.

Bu “yaratma” sözcüğünü rastlantı olarak seçmedim, biraz okuryazar olan herkes bilir ki ortada değerler içinde olan bir halk yoktur. Asıl başarı, bu cahil topluluklardan bütünlüklü, anlamlı, ortak yöne bakan “ulus” yaratmaktır. 

Elbette yarım kalmış devrimdir, Cumhuriyet. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ve Arınç yeniden sahnede! 23 Kasım 2020 | 0 Okunma Ağzının tadı ne zaman kaçacak kardeşim? 19 Kasım 2020 | 0 Okunma Saray dalkavuksuz, entrikasız olur mu? 16 Kasım 2020 | 0 Okunma Bir kira, bir yuva 12 Kasım 2020 | 0 Okunma Bir ‘ABD’ Doları kaç ‘Türk’ Lirası! 09 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar