Yargı, neyin, kimin emrindedir?

Yargı, evrensel olarak adaletin emrinde ve hizmetinde olmak iddiasındadır! Ama ne yazık ki “yargının hizmet ettiği ADALET” kavramı...

Yargı, evrensel olarak adaletin emrinde ve hizmetinde olmak iddiasındadır!

Ama ne yazık ki “yargının hizmet ettiği ADALET” kavramı, değişik zamanlarda, değişik devletlerde, farklı anlamlar taşır:

Çünkü yargı esas olarak, içinde bulunduğu düzenin, o düzeni temsil eden devletin ve o devletin gücünü elinde bulunduranların emrindedir!

Tarih boyunca, devlet gücünü ellerinde bulunduranların en çok başvurdukları “sözde adalet” kavramı ise kendi egemenliklerini sürdürmeye yöneliktir.

Ortaçağdaki “Adalet” kavramı, din adamlarının ve kendisini dinin/tanrının yeryüzündeki temsilcisi olarak gören kralların, imparatorların, şahların, padişahların, egemenliklerini sürdürmek için istismar ettikleri kavramdır.

Batı’daki “Engizisyon Mahkemeleri”, Doğu’daki “Şeriat Mahkemeleri”, bu tür adalet anlayışının yargıdaki yansımalarıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otorite Boşluğu 24 Kasım 2020 | 0 Okunma Reform: Daha kötüye doğru mu! 22 Kasım 2020 | 0 Okunma ‘Şahsım devleti’nin çıkmazı! 20 Kasım 2020 | 0 Okunma T.C. sokak devleti olabilir mi? 19 Kasım 2020 | 0 Okunma Covid-19 sürecinde şehir hastaneleri 17 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar