Üniversite mi? Medrese mi?

Anayasa Mahkemesi nihayet korumakla yükümlü olduğu Anayasa’yı ve bu Anayasa’da güvence altına alınmış olan temel hak ve özgürlükleri hatırladı: AYM yargıçlarının temel hak ve...

Anayasa Mahkemesi nihayet korumakla yükümlü olduğu Anayasa’yı ve bu Anayasa’da güvence altına alınmış olan temel hak ve özgürlükleri hatırladı:
AYM yargıçlarının temel hak ve özgürlükler hakkındaki tutum ve davranışları hakkında, gelecek için pek de umut vermeyen, sekize sekiz eşit bir bölünmeyle, Başkan’ın da hak ihlali kararına katılmasıyla, Barış Bildirisi’ne imza atan akademisyenlerin cezalandırılmalarının hak ihlali olduğuna ve kendilerine dokuzar bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.
Bu karar, eşit bölünmeden dolayı gelecek için pek umut vermese de, Temel Hak ve Özgürlükleri gitgide kısıtlayan ve sınırlayan bir “Tek Kişi Yönetimi”nin tahrip ettiği Demokratik Rejime destek anlamı taşıyor:
Kararın altında imzası olan yargıçların, Demokrasi’den, Hukuk Devleti’nden, Evrensel Hukuk’tan, haberli oldukları ve Anayasamızda güvence altına alınmış olan Temel Hak ve Özgürlüklere inandıkları anlaşılıyor.
İhlal kararı, kesinleşmiş cezalar için yeniden yargılamanın yapılmasını, istinaf aşamasında olanlar için bozma, devam eden davalar için de beraat kararları verilmesini zorunlu kılıyor.

***

Bu karar üzerine, Temel Hak ve Özgürlükleri korumaları gereken, varlıklarını araştırma ve ifade özgürlüklerine borçlu olan üniversitelerin üçünden kınama girişimlerinin ortaya çıktığına ilişkin garip haberler medyaya yansıdı:
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi’nin rektörlükleri, akademik personele yazı göndererek, Barış Akademisyenleri için hak ihlali kararı veren AYM’ye tepki gösterilmesini istemiş.

***

Benim aklım, üniversiteler için, hava gibi su gibi, zorunlu bir yaşam koşulu olan “İfade Özgürlüğü Kararına” üniversite yönetimleri tarafından karşı çıkılmasını almıyor:
BU ANCAK DOGMATİZM VE EZBERCİLİĞİN HÂKİM OLDUĞU MEDRESELERDE OLABİLİR!

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhuriyet davası ve Emre İper 15 Eylül 2019 | 38 Okunma Sosyal medyada hangi konular konuşuluyor? 13 Eylül 2019 | 88 Okunma İnternette sansür! 12 Eylül 2019 | 1.832 Okunma İnsanlığın kültür tarihini değiştiren kitap 10 Eylül 2019 | 226 Okunma Kaftancıoğlu kararı ve kamuoyu 08 Eylül 2019 | 2.153 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar