Terörle mücadele 4: Basit ilkeler

1) Genel olarak halka, özel olarak hiçbir gruba veya kişiye zulmetmeyeceksin. 2) Demokrasiyi, Laik ve Sosyal Hukuk Devletini, Temel Hak ve Özgürlükleri, herkes için geçerli, işler, hemen ve rahat kullanılır ve güvenilir...

1) Genel olarak halka, özel olarak hiçbir gruba veya kişiye zulmetmeyeceksin.
2) Demokrasiyi, Laik ve Sosyal Hukuk Devletini, Temel Hak ve Özgürlükleri, herkes için geçerli, işler, hemen ve rahat kullanılır ve güvenilir kılacaksın.
3) Özel olarak hiçbir siyasal, kültürel, sınıfsal, etnik, milli, dinsel, mezhepsel, cinsel, grubun kimliğini dışlamayacak, reddetmeyecek, düşmanlaştırmayacaksın.
4) Hiçbir zaman, hiçbir kimlik ve hiçbir kimse için nefret söylemi kullanmayacaksın.
5) Vatandaşların ifade özgürlüklerini, barışçı yollarla kullanmalarına, her türlü açıklama, gösteri ve yürüyüş yapmalarına izin vereceksin.
6) Toplumun genel tutum ve davranışlarına, inançlarına aykırı da olsa, barışçı yöntemlerden ayrılmadıkları sürece bütün ifade özgürlüğüne dayalı söylem ve eylemleri devlet olarak koruyacaksın; güvenlik güçlerinin veya karşı grupların ifade özgürlüğüne karşı şiddet kullanmalarını önleyeceksin.
7) Devletin ve hükümetin, yani iktidarın sana tapulu olmadığını, o makamlarda seçmenler uygun gördüğü için oturduğunu hiç unutmayacaksın.
8) Devletin, hükümetin, partinin, bütün söylem ve eylemlerinin yargı ve kamuoyu denetimine, eleştirisine açık olduğunu bileceksin ve buna uygun davranacaksın.
9) Barışçı yollardan sapmadıkları sürece, her grubun her eleştiri ve uyarısına tahammül edeceksin.
10) Senden tarafa veya sana muhalif olsun, hiçbir grubun şiddet eylemine, hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiçbir gerekçeyle izin vermeyecek, özellikle sana destek için şiddet kullananları, seni şiddete bulaştırdıkları ve töhmet altında bıraktıkları için derhal cezalandıracaksın.
11) Teröristlerin, seni ahlak dışına, hukuk dışına çekmek istediğ...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar bu fırsatı kullanabilecek mi? 13 Ekim 2019 | 3.307 Okunma Siyasi hedef? 11 Ekim 2019 | 2.690 Okunma Suriye: Makro özet! 10 Ekim 2019 | 337 Okunma ABD’deki Türkler ve ATAA 08 Ekim 2019 | 174 Okunma ABD’de 19 Mayıs’ı anlatmak 06 Ekim 2019 | 1.884 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar