Terör, dış faktörler ve hatalar

Hiçbir ülkede terör aniden doğmaz... Her ülkede terörü doğuran ve devam ettiren toplumsal, siyasal, ideolojik, ekonomik, iç ve dış faktörler vardır.

En önce, Türkiye’nin YAKIN TARİHİNDE, terörü doğuran ve devam ettiren en önemli öğelerin, Türkiye’den bağımsız olarak ortaya çıkan DIŞ FAKTÖRLER olduğunu...
İkinci olarak da, TIRMANARAK DEVAM ETMESİNİN özellikle “Ortadoğu Politikası”ndan kaynaklanan dış siyaset hatalarına bağlı bulunduğunu kaydedelim.

***

Önce Türkiye’den bağımsız olan faktörler:
1) Sovyetlerin çöküşünden, Soğuk Savaş’ın bitiminden sonra, Türkiye NATO müttefiki olarak önemini yitirmiş ve ABD öncülüğündeki Batı Dünyası, özenle koruduğu eski ilişkileri artık o kadar da önemsememeye başlamıştır.
2) Arap devletlerinin kuşatması ve İran tehdidi altında bunalan İsrail’in güvenliği için, bir ABD projesi olarak Ortadoğu’da bir Kürt Devleti’nin kurulması gündeme gelmiştir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘CHP’nin tarihsel laneti’ 30 Temmuz 2020 | 227 Okunma Acıklı bir kurultay öyküsü: Beş kriz, beş atılım 28 Temmuz 2020 | 482 Okunma Baskı ve yasaklarla hukuk ve tarih geri çevrilebilir mi? 26 Temmuz 2020 | 121 Okunma Diplomat İnönü Lozan’da! 24 Temmuz 2020 | 2.462 Okunma Sosyal medya sansüründe totaliterlik yansımaları! 23 Temmuz 2020 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar