Terör, dış faktörler ve hatalar

Hiçbir ülkede terör aniden doğmaz... Her ülkede terörü doğuran ve devam ettiren toplumsal, siyasal, ideolojik, ekonomik, iç ve dış faktörler vardır.

En önce, Türkiye’nin YAKIN TARİHİNDE, terörü doğuran ve devam ettiren en önemli öğelerin, Türkiye’den bağımsız olarak ortaya çıkan DIŞ FAKTÖRLER olduğunu...
İkinci olarak da, TIRMANARAK DEVAM ETMESİNİN özellikle “Ortadoğu Politikası”ndan kaynaklanan dış siyaset hatalarına bağlı bulunduğunu kaydedelim.

***

Önce Türkiye’den bağımsız olan faktörler:
1) Sovyetlerin çöküşünden, Soğuk Savaş’ın bitiminden sonra, Türkiye NATO müttefiki olarak önemini yitirmiş ve ABD öncülüğündeki Batı Dünyası, özenle koruduğu eski ilişkileri artık o kadar da önemsememeye başlamıştır.
2) Arap devletlerinin kuşatması ve İran tehdidi altında bunalan İsrail’in güvenliği için, bir ABD projesi olarak Ortadoğu’da bir Kürt Devleti’nin kurulması gündeme gelmiştir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Panik atak sandalyesi 17 Eylül 2019 | 191 Okunma Cumhuriyet davası ve Emre İper 15 Eylül 2019 | 38 Okunma Sosyal medyada hangi konular konuşuluyor? 13 Eylül 2019 | 90 Okunma İnternette sansür! 12 Eylül 2019 | 1.832 Okunma İnsanlığın kültür tarihini değiştiren kitap 10 Eylül 2019 | 273 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar