T.C. sokak devleti olabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti, Parlamenter Demokrasi modeline göre kuruldu: İstiklal Savaşı’nı kazanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Meclis Hükümeti döneminde çıkan bir kriz üzerine, Cumhuriyeti ilan ederek Parlamenter Demokrasi’yi kurdu.

Türkiye Cumhuriyeti, Parlamenter Demokrasi modeline göre kuruldu:

İstiklal Savaşı’nı kazanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Meclis Hükümeti döneminde çıkan bir kriz üzerine, Cumhuriyeti ilan ederek Parlamenter Demokrasi’yi kurdu.

Oysa toplum, başta halifelik olmak üzere, her türlü otoriter yönetime uygun bir Din-Tarım toplumu niteliğindeydi...

Nüfus esas olarak kendilerini padişahın kulu olarak görmeye koşullanmış olan köylülerden oluşuyordu.

Mustafa Kemal Atatürk’e de önce, hem içeriden hem de dışarıdan halife olması önerilmiş, o ise “Halifeliğin devri çoktan kapandı” diyerek bunu reddetmişti.

Dönem, ırkçı milliyetçiliğin filizlenme dönemiydi...

Mussolini ve Hitler ufukta sezilmeye başlamıştı.

Tam bu sırada Mustafa Kemal Atatürk de Osmanlı’nın mirası olan köylü kullardan oluşan bir “İslam Ümmeti”nden kentli ve çağdaş bir “Türk Milleti” yaratmaya çalışıyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Faşizme karşı mücadele 07 Mayıs 2021 | 72 Okunma Faşizmin formülü 06 Mayıs 2021 | 96 Okunma Türkiye-ABD arasında 1934 Antlaşması 04 Mayıs 2021 | 367 Okunma İnsan Hakları Eylem Planı’nın yayımlandığı sırada... 02 Mayıs 2021 | 87 Okunma Nutuk’ta Atatürk Ermenilerle Savaşı anlatıyor - 2 30 Nisan 2021 | 336 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar