Suriye: Makro özet!

1) İktidar, Suriye ile dost, Esad ile “kanka” iken neden birdenbire savaşa girdi? Savaş başladığı sırada, iktidarın medya denetimi ve baskısı bugünkü düzeye erişmemişti; bu nedenle ekranlarda...

1) İktidar, Suriye ile dost, Esad ile “kanka” iken neden birdenbire savaşa girdi?
Savaş başladığı sırada, iktidarın medya denetimi ve baskısı bugünkü düzeye erişmemişti; bu nedenle ekranlarda Suriye’ye müdahaleyi destekleyen iktidar tetikçilerine “Neden ‘kanka’ Esad birdenbire ‘düşman’ Esad oldu” diye sorma olanağım vardı:
Bu soruma, sanki Suriye’de birdenbire rejim değişmiş veya Esad birdenbire tutum ve davranış değiştirmiş gibi “Halkına zulüm yaptığı için” saçmalığından başka bir yanıt alamadım.
Oysa herkes biliyordu ki, iktidarı, ABD Suriye’nin üzerine saldırtmıştı.
2) Suriye Savaşı ile Kürtlerin ve “Çözüm Süreci”nin ilgisi ne?
Suriye Savaşı’na “Esad gitmelidir” sloganıyla ve mezhepçi bir görüşle başlayan iktidar, o sırada Türkiye’de “Çözüm Süreci”ni sürdürüyordu. Bu nedenle, Irak sınırından içeri alınan Peşmergeler, Suriye’ye taşındı ve Esad’a karşı savaşmaları beklendi.
Sonradan “Çözüm Süreci”, “masa devrilerek” bitirilince gerek içerideki gerek dışarıdaki Kürt örgütleri yeniden terörist, düşman ve hain ilan edildi.
Kürt güçleri ise, IŞİD ile savaşarak ABD ile ittifak oluşturmuşlardı.
3) Esad iktidarın saldırısına ne yanıt verdi?
Önce iktidarı uyardı, “Bana saldırırsanız, sizin de sınır güvenliğiniz tehlikeye girer” dedi, sonra da sınırdan çekildi ve orayı Kürt güçlerine terk etti.
4) ABD’nin Suriye politikası niçin ve ne zaman değişti?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adaletin ‘hali pürmelali’ 19 Ocak 2020 | 82 Okunma Baskı ve korku, telefon dolandırıcılığını artırdı 17 Ocak 2020 | 2.949 Okunma Tarikatlarla eğitim, Diyanet’le ekonomi?.. 16 Ocak 2020 | 2.468 Okunma Zoraki kahramanlar, toplumsal bunalım ve değişme 14 Ocak 2020 | 259 Okunma 2019 Basın Özgürlüğü Raporu 12 Ocak 2020 | 37 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar