Şahsım Devleti’nde fenomenler ve ponziler 1

Cumhuriyet yazarı Emre Kongar bu hafta 'Şahsım Devleti’nde fenomenler ve ponziler 1' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Bu konudaki üçüncü yazımda yeni terimleri tanımlayalım!

Şahsım Devleti: Erdoğan/AKP iktidarının, 21 Ekim 2007 tarihinde Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusundaki halkoylamasıyla başlayan...

Ve 16 Nisan 2017 Halkoylaması ile sonuçlanan bir süreç sonunda...

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tek bir kişinin emrine verilmesiyle ortaya çıkan ucube bir devlet biçiminin ismidir!

Bu ismi, Erdoğan’ın bir ifadesinden esinlenerek ben koydum:

Londra’da düzenlenen NATO Zirvesi öncesinde Britanya, Fransa, Almanya ve Türkiye liderleri bir araya gelmiş ve Erdoğan bu toplantı için “İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım dörtlü zirve yaptık” demişti.

Ben de bu ifadeden esinlenerek Erdoğan/AKP iktidarının 2017 Halkoylamasıyla, bütün devleti tek bir kişinin iradesine bağlamasıyla ortaya çıkan ucube yapıya “Şahsım Devleti” adını koymuştum.

Bu isim, başta CHP Sözcüsü Faik Öztrak olmak kaydıyla politikacılar ve gazeteciler tarafından da yaygın olarak kullanılmaya başlanınca günlük dilimize girdi.

***

Fenomen: Aslında Kant dönemine kadar uzanan bu terim, felsefi anlamda Fenomenoloji veya görüngübilim diye bir düşünce akımını da oluşturmuş olmakla birlikte, insan ve toplum bilimleri yazınında “Olgu” anlamında kullanılır.

Günlük normal dilde, “Dikkati çeken olgu” anlamını kazanmıştır.

Genellikle bir kişinin önemini veya dikkat çekiciliğini vurgulamak için o kişiye “fenomen” denilmektedir.

Günümüzde, internetin yaygınlaşmasıyla, bir iletişim ve etkileşim aracı haline gelen, adı sonradan X olarak değiştirilen Twitter gibi, Facebook gibi, Instagram gibi sosyal medya platformlarında çok izleyicisi olan kişilere de “Sosyal Medya Fenomeni” deniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adayları bırak, altına bak! 20 Şubat 2024 | 222 Okunma Düşman işgali ve düşman hukuku nedir! 18 Şubat 2024 | 101 Okunma Anagold’un İliç tarihi 16 Şubat 2024 | 731 Okunma Kanımızı emen emperyalizm! 15 Şubat 2024 | 220 Okunma CHP’nin büyük iletişim hatası 13 Şubat 2024 | 843 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar