Meşruiyetin iki kaynağı: Sandık ve özgürlükler

Demokrasilerde, bir iktidarın meşruiyeti iki kaynaktan gelir: 1) Seçmene gerçekten birbirinden farklı seçeneklerin sunulduğu, eşit, adil ve şeffaf koşullarda yapılan periyodik seçimler. 2) Başta ifade, muhalefet ve medya...

Demokrasilerde, bir iktidarın meşruiyeti iki kaynaktan gelir:
1) Seçmene gerçekten birbirinden farklı seçeneklerin sunulduğu, eşit, adil ve şeffaf koşullarda yapılan periyodik seçimler.
2) Başta ifade, muhalefet ve medya özgürlüğü olmak üzere, bütün temel hak ve özgürlüklerin varlığı, güvencesi ve kullanılabilirliği.

*** İnsanlık tarihine çok hızlı bir göz atarsak:
İnsanlığın bebeklik aşamasındaki Toplayıcılık/Avcılık döneminde reis iktidarının meşruiyeti, aile/aşiret kimliğine ve kaba kuvvete dayalıdır.
İnsanlığın çocukluk aşamasındaki Din/Tarım döneminde monarşik iktidarın meşruiyeti aile ve aşiret kimliği ile kaba kuvvete ilaveten, geleneklere ve dine dayalıdır.
İnsanlığın gençlik aşamasında Kentsel/Endüstriyel dönemde yarı demokratik iktidarın meşruiyeti sınırlı ölçüde seçimlere ve bazı temel hak ve özgürlüklere dayalıdır.
İnsanlığın olgunluk aşamasındaki Bilişim döneminde demokratik iktidarın meşruiyeti ise, eşit, adil, şeffaf, periyodik seçimlere ve bütün kimliklerin ve farklılıkların eşit olarak yararlandıkları temel hak ve özgürlüklere dayalıdır.

*** Ne yazık ki Türkiye, 31 Mart 2019 ...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haftaya bugün: Kimin ‘beka’sı? 24 Mart 2019 | 3.569 Okunma Tükeniş noktası 22 Mart 2019 | 380 Okunma Terörizm faşizmdir Faşizm terörizmdir 21 Mart 2019 | 4.219 Okunma Mehmet Haberal: Direnen umut 19 Mart 2019 | 113 Okunma ABD’nin insan hakları raporu 17 Mart 2019 | 4.304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar