İçte ‘gaddar şeytanileştirmeye son!’, dışta?

2020 seçimleri, ABD siyasal tarihinde, “Başkanın bireysel otoriterlik saldırısına karşı Demokratik Rejimi koruma” sonucu veren seçimler olarak nitelenebilir.

Sevgili okurlarım, ABD toplumu açısından 2020 seçimleri bence, bu ülkenin demokrasi tarihinde ikinci bir dönüm noktasını vurguluyor:

ABD seçmeni, yaklaşık 4 milyon oy farkıyla ve bazı eyaletlerdeki tercihleri de değiştirerek klasik demokrasisine yeniden sahip çıktı!

Birinci dönüm noktası, Obama’nın bir siyah olarak başkan seçilmesiydi.

Bu olay, ABD siyaseti için çok kısa bir süre önceye kadar “hayal bile edilemeyen bir devrimdi.”

Obama’nın başkan seçilmesinin ABD için ne ifade ettiğini anlamak, oradaki siyahların yani eski kölelerin insan hakları mücadelesini ve bu mücadeleye karşı olan sert direnişi yaşamayanlar için çok zordur.

Ben 60’lı yılların ortasında o mücadelenin içinde yer almış olan bir üniversite öğrencisi olarak, Obama’nın seçilmesinin ABD’nin muhafazakâr beyaz nüfusu için ne ifade ettiğini, nasıl bir tehlike ve yenilgi olarak algılandığını çok gözlemledim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bülent Arınç, adalet reformu balonunu patlattı 26 Kasım 2020 | 721 Okunma Otorite Boşluğu 24 Kasım 2020 | 396 Okunma Reform: Daha kötüye doğru mu! 22 Kasım 2020 | 118 Okunma ‘Şahsım devleti’nin çıkmazı! 20 Kasım 2020 | 675 Okunma T.C. sokak devleti olabilir mi? 19 Kasım 2020 | 173 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar