Devlet çökünce ahlak da çöker!

Cumhuriyet yazarı Emre Kongar bu hafta 'Devlet çökünce ahlak da çöker!' başlıklı yazısını köşesine taşıdı.

Sevgili okurlarım, ahlakın kaynağı toplumdur!

Vicdanı ve bilinci boş bir sayfa olarak doğan insan evladının ahlakı ve bilinci, içine doğduğu toplum tarafından belirlenir:

Önce aile, sonra televizyon, internet, sosyal medya, sonra, arkadaş grupları, daha sonra eğitim/okul, en sonra da işyeri/iş hayatı, bireylerin ahlakını ve bilincini belirler.

Toplumların, bireye aktardıkları vicdanı ve bilinci, yani ahlakı, esas olarak o toplumun üretim biçimi, din/mezhep, ırk/milliyet gibi kimlikleri ile içinde yaşadıkları devletin hukuk sistemi, yani anayasası ve yasaları belirler.

Elbette bir topluma özgü kimlik ve hukuk sistemi yanında, insanlığın günümüzde eriştiği iletişim ve etkileşim çağında, başka toplumların, özellikle de teknolojisi göreli olarak öteki toplumlara göre daha gelişmiş olan toplumların değerleri, oralardaki insanların tutum ve davranışları da bütün toplumların bireylerini etkiler.

Bütün bu faktörlerin tümünü göz önünde bulundurarak çok çok kabaca, “bir toplumun ahlakını genellikle o toplumun kimliği ve yasaları belirler” diyebiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adayları bırak, altına bak! 20 Şubat 2024 | 223 Okunma Düşman işgali ve düşman hukuku nedir! 18 Şubat 2024 | 101 Okunma Anagold’un İliç tarihi 16 Şubat 2024 | 731 Okunma Kanımızı emen emperyalizm! 15 Şubat 2024 | 220 Okunma CHP’nin büyük iletişim hatası 13 Şubat 2024 | 843 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar