‘Demokrasi İttifakı’nın kırılma noktaları

CHP’nin “Üç Büyük Kenti” de kazanmasıyla “Seçim Zaferi” olarak görülen 2019 Yerel Seçimlerinin arkasında, Erdoğan/AKP iktidarının muhalifler arasında yol açtığı bir “Demokratik ittifak” olduğunu bilmeyen herhalde kalmadı.


CHP, HDP, İYİ PARTİ ve SAADET olarak dört parti arasında bir tür “centilmen anlaşmasıyla” oluşan bu “Demokrasi İttifakı” veya “Demokratik İttifak”:
Şimdiye kadar siyasette görülmeyen ve hatta beklenmeyen uzlaşmaların gerçekleşmesiyle oluşturuldu ve başarıya ulaştı.
Zaten zıtlıklarla dolu bu ittifakın başarıya ulaşmış olmasından dolayı, devam edip etmeyeceği tartışılıyor.
Bu başarı olmasaydı, bu ittifakın bırakın devamını, varlığını bile tartışmak, aşağıda vurgulayacağım çelişkilerden, fay hatlarından, kırılma noktalarından dolayı olanaklı bile olamazdı.
1) Birinci kırılma noktası, her partideki (istediği yere gelememiş olan) memnuniyetsizlerin, yapılan ittifakta kendi partisine haksızlık edildiğini, öteki partilere fazla ödün verilmiş olduğunu belirten tutum ve davranışları olacaktır:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘CHP’nin tarihsel laneti’ 30 Temmuz 2020 | 228 Okunma Acıklı bir kurultay öyküsü: Beş kriz, beş atılım 28 Temmuz 2020 | 484 Okunma Baskı ve yasaklarla hukuk ve tarih geri çevrilebilir mi? 26 Temmuz 2020 | 124 Okunma Diplomat İnönü Lozan’da! 24 Temmuz 2020 | 2.464 Okunma Sosyal medya sansüründe totaliterlik yansımaları! 23 Temmuz 2020 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar