‘Demokrasi İttifakı’na saldırılar

AKP’nin “Demokratik Parlamenter Rejimi” yok etmesi ve “Tek Kişi Yönetimi” kurması ile sonuçlanan 17 yıllık iktidarı, en sonunda, farklı ideoloji ve programlara sahip olan muhalefet par­tilerini, “Demokratik Reji­mi” kurtarmak için, ittifak yapmaya zorladı.

Fakat şimdiye kadar “De­mokratik Rejimi”, “Çoğunlu­ğun Baskısı” olarak dayata­rak halkı aldatmaya alışmış olan sağcı ve askeri darbeci siyasetin alışkanlıkları, mu­halefet partilerini, sadece iktidara karşı değil, birbirle­rine karşı da ayrıştırmış ve hatta düşmanlaştırmıştı:
Ayrılıkçı Kürt Şoveniz­mi”...
Baskıcı Türk Şoveniz­mi”...
Şeriatçı Dincilik”...
Aleviliği reddeden Sünni­lik”...
“Demokratik ve Laik Sosyal Hukuk Devleti”nin en büyük düşmanları ola­rak Türkiye siyasetini ze­hirleyen ideolojilerdi.
Oysa “Ayrılıkçı Kürt Şo­venizmi” ile “Baskıcı Türk Şovenizmi”, “Demokratik Milliyetçilik” anlayışı ile aşı­labilirdi ve “Demokrasi İttifa­kı” içinde aşıldı.
Şeriat isteyen Dincilik” ve “Aleviliği reddeden Sün­nilik”, mukaddes inançların siyaset dışına çıkarılmasıyla, siyasete, hele hele yağ­maya, rüşvete, yolsuzluğa alet edilmemeleri gerektiği ilkesiyle, ve Müslümanlığın Demokrasi ile uyuşabileceği anlayışıyla aşılabilirdi ve “Demokrasi İttifakı” içinde aşıldı.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adaletin ‘hali pürmelali’ 19 Ocak 2020 | 124 Okunma Baskı ve korku, telefon dolandırıcılığını artırdı 17 Ocak 2020 | 2.950 Okunma Tarikatlarla eğitim, Diyanet’le ekonomi?.. 16 Ocak 2020 | 2.469 Okunma Zoraki kahramanlar, toplumsal bunalım ve değişme 14 Ocak 2020 | 259 Okunma 2019 Basın Özgürlüğü Raporu 12 Ocak 2020 | 37 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar