Bir simge olarak Osman Kavala olayı

Tarih belli olayları, duyguları, tutum ve davranışları simgeleyen kişilerle doludur. Gerek gerçek tarih, gerekse klasik edebiyat ve halk edebiyatı, bu tür simgeleşen kişilerin ya da kurgusal karakterlerin kimi zaman acıklı, kimi...

Tarih belli olayları, duyguları, tutum ve davranışları simgeleyen kişilerle doludur.
Gerek gerçek tarih, gerekse klasik edebiyat ve halk edebiyatı, bu tür simgeleşen kişilerin ya da kurgusal karakterlerin kimi zaman acıklı, kimi zaman komik ama mutlaka dramatik öyküleriyle renklenir, somutlaşır, zihinlere, yüreklere, belleklere kazınır.
Örneğin, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Romeo ve Jülyet, Tristan ve İsolde, halk edebiyatındaki ve klasik edebiyattaki aşkların temsilcileridir.
Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan, Napolyon ile Josefin, Kral Edward ile Madam Simpson, gerçek hayattaki aşkları vurgulayan kişilerdir.
Jan Dark ve Nene Hatun kahramanlık simgeleridir.
Kaligula ve Deli İbrahim, gerçek tarihe yönetici çılgınlıklarının damgalarını vurmuş olan despotlardır.
Galilei, din baskısının bilimi engelleme çabalarının gülünçlüğünü, başarısızlığını vurgulayan isimdir.
Dreyfus haksızlığa uğrayanların, Emile Zola bu haksızlığa karşı çıkanların gerçek hayattaki simgeleridir.

*** Hızla yakın tarihimize ve günümüze gelirsek, Mithat Paşa, Namık Kemal ve Tevfik Fikret, aydınlanmanın ve özgürlüğün simgeleri olarak tarihe geçmişlerdir.
Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı, Atatürkçü, Demokrat, Cumhuriyetçi ve Aydınla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP İstanbul’u neden ve nasıl kaybetti? 25 Nisan 2019 | 950 Okunma 99 yıl önce, 99 yıl sonra: İki Türkiye 23 Nisan 2019 | 80 Okunma Hapis ve seçim 21 Nisan 2019 | 118 Okunma ‘Murdar’ seçim ‘Helâl’ mazbata 19 Nisan 2019 | 1.506 Okunma Mazbata gelirken: ‘Bir Düğün Gecesi’ 18 Nisan 2019 | 258 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar